Nielegalne zakłady kluczową przyczyną korupcji w sporcie

Badania i Raporty Polecane
Wiktor Czerwiński 18/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2024

Globalny problem nielegalnych zakładów sportowych, oszukańczego manipulowania zawodami oraz zaangażowania przestępczości zorganizowanej w świecie sportu stał się tematem dyskusji na konferencji ONZ w Atlancie, Stanach Zjednoczonych. Rozmowy na międzynarodowej konferencji antykorupcyjnej, zorganizowanej przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w dniach 11–15 grudnia, opierały się na przełomowym Globalnym Raporcie na temat Korupcji w Sporcie, który został opracowany przez UNODC w 2021 roku. Raport ten alarmował o dramatycznym wzroście liczby nielegalnych zakładów bukmacherskich, podsyconych miliardami dolarów przepływających przez świat profesjonalnego sportu, oraz o wpływie globalizacji i postępie technologicznym na ten problem.

UNODC, które stoi na czele międzynarodowych wysiłków mających na celu wspieranie rządów i organizacji sportowych w zapobieganiu i karaniu przestępstw w sporcie w ramach Programu ochrony sportu przed korupcją i przestępczością gospodarczą, szacuje, że aż do 1.7 biliona dolarów jest obstawiane na nielegalnych rynkach zakładów kontrolowanych przez zorganizowaną przestępczość.

W przemówieniu podczas sesji poświęconej sportowi i korupcji podczas konferencji James Porteous, dyrektor ds. badań Rady Azjatyckiej Federacji Wyścigów Wyścigowych ds. zwalczania nielegalnych zakładów bukmacherskich i powiązanych z nimi przestępczości finansowej, powiedział, że nielegalne zakłady bukmacherskie są obecnie „czynnikiem numer jeden podsycającym korupcję w sporcie”. Zwrócił także uwagę na to,  że wiele przepisów powstało w XIX wieku i nie przystają do świata Internetu.

Zwalczanie „match-fixingu”

Obecni na wydarzeniu przedstawiciele organizacji walczących z przestępczością podkreślali skalę problemu korupcji.

Humaid Al Ameemi, koordynator jednostki antykorupcyjnej Interpolu, opisał ustawianie wyników zawodów sportowych jako skrupulatnie zorganizowaną przestępczość polegającą na praniu pieniędzy i wezwał do wzmożonego udostępniania danych w celu zwalczania tego zjawiska. Dodał też, że manipulowanie konkursami jest „bramą do przestępczości”.

Joseph Gillespie, szef jednostki FBI nadzorujący zagrożenia międzynarodowe, rozwinął ten temat i podkreślił zaangażowanie FBI w walkę z korupcją w sporcie, ponieważ umożliwia ona przestępczości zorganizowanej czerpanie zysków poprzez takie działania, jak wymuszenia i nielegalne zakłady bukmacherskie.

Aby zwalczać korupcję, Interpol, UNODC i Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) stworzyły przewodnik dla urzędników organów wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i organizacji sportowych, który wyposaża ich w praktyczne narzędzia do prowadzenia dochodzeń w sprawie ustawiania wyników zawodów sportowych i zapobiegania im.

Anita DeFrantz, członkini MKOl i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., podkreśliła znaczenie ścisłej współpracy między organizacjami sportowymi a organami ścigania w zapewnianiu uczciwości i wiarygodności oraz podkreśliła rolę Międzynarodowego Partnerstwa przeciwko Korupcji w sporcie (IPACS), do którego należą międzynarodowe organizacje sportowe, rządy i organy międzyrządowe, w tym UNODC.

Brzydka strona „pięknej gry”

Jako najpopularniejszy sport na świecie, w którym zarabia się ogromne sumy pieniędzy, piłka nożna jest szczególnie podatna na korupcję. Nawet światowy organ zarządzający tym sportem, FIFA, spotkał się z oskarżeniami i skandalami, zwłaszcza w 2015 r., kiedy w znanym szwajcarskim hotelu aresztowano kilku urzędników FIFA.

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w sprawie korupcji w FIFA w 2016 r. znacznie wzrosło zainteresowanie społeczności międzynarodowej korupcją i przestępczością w sporcie, wraz z wezwaniami do działania.

Obecny Prezydent FIFA, Gianni Infantino, wygłosił na konferencji komunikat wideo, w którym stwierdził, że ochrona piłki nożnej przed korupcją i zapewnienie sprawiedliwości w sporcie jest najważniejszym tematem dla organizacji.

„Piłka nożna to wielomiliardowy światowy przemysł, co czyni go potencjalnym celem korupcji i innych rodzajów działalności przestępczej, a tego powinniśmy unikać i zwalczać, aby zapewnić zawsze równe szanse” – powiedział Infantino.

Odnowiony protokół ustaleń między FIFA i UNODC okazał się korzystny w opracowaniu ponad 60 projektów związanych ze zwalczaniem korupcji, w szczególności Globalnego Programu Uczciwości dotyczącego ustawiania wyników zawodów sportowych, „platformy ułatwiającej wymianę ważnych informacji między wszystkimi podmiotami walczącymi z korupcją we wszystkich dziedzinach życia.”

W następstwie programu, który obejmował przeszkolenie ponad 400 funkcjonariuszy ds. uczciwości w piłce nożnej i urzędników rządowych oraz zwalczanie manipulacji podczas zawodów, UNODC wzięło udział w grupie zadaniowej ds. uczciwości w Pucharze Świata FIFA w Katarze, aby monitorować 64 mecze pod kątem manipulacji meczami (nie zgłoszono żadnych zagrożeń Oddział specjalny).

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL