Nieudana próba „match-fixingu” w lubuskiem

Artykuły Bukmacherzy Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 23/05/2023

Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2023

 37-letni obywatel Mołdawii na początku maja chciał skorumpować dyrektora klubu piłkarskiego w lubuskiem obiecując mu pieniądze za korzystne rozstrzygnięcie piłkarskiego meczu. 

Klub niezwłocznie poinformował o sprawie Lubuską Policję, która przeprowadziła dalsze czynności operacyjne i procesowe. W ich wyniku decyzją Sądu Mołdawianin został tymczasowo aresztowany. Prokurator 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił mu zarzuty korupcyjne za które grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Historia niczym z filmu „Piłkarski Poker” – „Zapłacili za 3:0, to będzie 3:0”. Na początku maja do dyrektora klubu zgłosił się mężczyzna i zaproponował osobom nim zarządzającym korzyść majątkową – za ustalony wynik meczu piłki nożnej. Przekręt miał polegać na tym, że w pierwszej połowie meczu miały paść co najmniej trzy bramki. To miało gwarantować udzielającemu obietnicy korupcyjnej oraz innym osobom zysk w międzynarodowych firmach bukmacherskich. Z wysokim prawdopodobieństwem ten proceder został podjęty w ramach zjawiska „Match-fixing”-  czyli osiągania wysokich zysków w internetowych firmach bukmacherskich przez uczestników takich zakładów. Zjawisko to polega na typowaniu przez uczestników określonej liczby bramek. Aktualnie jest ono wykorzystywane przez grupy przestępcze do osiągania ogromnych zysków już w zakresie obstawiania przebiegu rozgrywek sportowych, a nie nawet ich finalnego wyniku.

Tę sprawę realizowali eksperci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wiele dni prowadzili bardzo intensywne działania operacyjne za mężczyzną. Istniała obawa, że obcokrajowiec może opuścić granice naszego kraju. Tak się jednak nie stało dzięki skutecznej pracy lubuskich policjantów. 17 maja, po wcześniejszym ustaleniu danych personalnych mężczyzny oraz miejsca jego przebywania. Okazał się nim 37-letni obywatel Mołdawii. Ten zgodnie z dyspozycją artykułu 46 ust. 2 Ustawy o sporcie usłyszał zarzut związany z obietnicą udzielenia korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg zawodów. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wnioskowała w tej sprawie o areszt. Decyzją Sądu 37-letni obywatel Mołdawii najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu. Za tego typu przestępstwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Warto pamiętać, aby kluby, które mogą lub mogły mieć kontakt z obcokrajowcem składającemu podobne korzyści korupcyjne, proszone są o kontakt z Lubuską Policją bądź Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze.

źródło/zdjęcia: lubuska Policja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL