NIK o zakładach wzajemnych

Okiem eksperta
Bartosz 13/03/2015

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

Służba celna nie jest w stanie zapobiec nielegalnemu urządzaniu oraz reklamowaniu zakładów wzajemnych przez firmy bukmacherskie, których siedziby znajdują się poza granicami Polski.

Brak skutecznych form ścigania nielegalnie działających firm bukmacherskich sprawia, że ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Służba celna prowadzi skuteczny nadzór jedynie nad firmami legalnie działającymi, które organizują zakłady wzajemne na podstawie udzielonych zezwoleń.

Rynek zakładów wzajemnych w Polsce (m.in. obstawianie wyników sportowych) został uregulowany Ustawą o grach hazardowych, która obowiązuje od początku 2010 r. Rok później znowelizowano ją i pozwolono na organizowanie zakładów przez Internet, o ile firmy bukmacherskie otrzymają stosowne zezwolenie od Ministerstwa Finansów. Do końca 2014 r. na polskim rynku działały legalnie cztery firmy bukmacherskie (Totolotek, Fortuna, STS i Milenium). Jednakże obowiązujące prawo jest nagminnie łamane przez firmy bukmacherskie, które mają siedzibę poza granicami Polski. Wiele wskazuje na to, że opanowały one nawet 90 proc. rynku zakładów bukmacherskich.

Ustalenia kontroli

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, zezwalającej na zawieranie zakładów wzajemnych w Internecie, walka z nielegalnymi firmami bukmacherskimi miała być sztandarowym zadaniem Służby Celnej. Tak się jednak nie stało, a obowiązujące uwarunkowania prawne wręcz obnażyły bezradność Służby Celnej. Firmy urządzające nielegalne gry hazardowe miały siedziby poza granicami Polski i korzystały z usług hostingowych dostawców mających serwery za granicą. W tej sytuacji firmy bukmacherskie nie podlegały jurysdykcji państwa polskiego. W konsekwencji Służba Celna odstępowała od prowadzenia postępowań karnych skarbowych, bądź też wszczęte postępowania nie kończyły się skierowaniem aktu oskarżenia, ze względu na brak dostatecznego materiału dowodowego, który pozwoliłby na wykonanie czynności procesowych w ramach zagranicznej pomocy prawnej.

W kontrolowanym okresie celnicy prowadzili 252 postępowania przygotowawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe w związku z nielegalnym urządzaniem zakładów wzajemnych, a sądy wydały jedynie 29 prawomocnych orzeczeń wobec nielegalnych operatorów.

Trudności z egzekwowaniem obowiązujących przepisów sprawiły, że liczba nielegalnie działających zagranicznych firm bukmacherskich wzrosła prawie dwukrotnie – z 86 w 2012 r. do 156 w 2014 r.

RAPORT NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI

Czytaj całość na: nik.gov.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

grający

12:06
13/03/2015

Według min.Jacka Kapicy i posła Rasia lekarstwem na badane przez NIK zjawisko ma być zgoda sejmu na prowadzenie przez internet gier Totalizatora i zmniejszenie środków funduszu uzaleznień.Co jest prawdziwą informacją o skali uzaleznień , a co celową dezinformacją? Jak jest sprawa w trybunale konstytucyjnym to uzaleznienia są , a jak trzeba przeforsować zgodę na gry monopolisty to ich nie ma.To powinien skontrolować NIK.

PRL BIS

08:23
14/03/2015

Parodia Trybunał Konstytucyjny czyli Trybunał obecnej wladzy PO członkowie wybrani przez prominentnych poslow z PO więc jak tu szukać niby sprawiedliwosci Sądy i Trybunaly powinny byc zlustrowane to jest prawdziwa bolączka tego kraju nie ma niezawisłosci

Mefisto

19:36
15/03/2015

Nareście głos celnika na tym forum! Chciałbym żeby ta kukła człowieka, ta wydmuszka bez duszy i serca przeczytała ten tekst. Kiedyś zapłaci za to wszystko !
E-PLAY.PL