Poradnik dla internetowych graczy

Okiem eksperta
Bartosz 27/02/2015

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Stowarzyszenie Wolny Poker oddaje w Państwa ręce poradnik, opracowany przez kancelarię Gorazda Świstuń Wątroba i Partnerzy adwokaci i radcowie prawni.

Niniejsze opracowanie ma służyć graczom pomocą we wstępnym określeniu ich sytuacji prawnej i dostarczeniu ewentualnych argumentów w sporach z organami państwowymi. Podkreślamy jednak, że dla każdego przypadku konieczne jest odrębne opracowanie linii obrony w kontakcie z adwokatem lub radcą prawnym.

Według autorów poradnika zakazane jest jedynie uczestniczenie z terenu Polski w grach hazardowych urządzanych przez podmioty spoza Unii Europejskiej oraz nielegalnych grach organizowanych przez podmioty z terytorium Unii Europejskiej. Podstawowym prawem gracza jest nie zgodzić się z interpretacją organów celnych, zgodnie z którą gra w gry hazardowe online stanowi czyn zabroniony przez ustawę karną.

Gracz może podjąć aktywną dyskusję z organem celnym, powołując się na takie argumenty jak niezgodność polskiej legislacji hazardowej z unijną zasadą swobodnego przepływu towarów i usług, brak wymaganej notyfikacji ustawy do Komisji Europejskiej oraz praktyczne trudności w procesie dowodzenia przed sądem popełnienia czynu zabronionego.
Autorzy poradnika zwracają uwagę, że Ministerstwo Finansów rekomendowało uczestnikom gier hazardowych zastosowanie instytucji czynnego żalu lub dobrowolnego poddania się karze.

Jednak wbrew obiegowej opinii, wskazane instytucje nie zawsze są korzystne dla osób z nich korzystających. Największymi wadami tych rozwiązań są możliwość dostarczenia organom informacji obciążających graczy oraz osoby trzecie, bez gwarancji możliwości skorzystania z danych instytucji, możliwość występowania w charakterze świadka w postępowaniu w sprawie danego czynu, czy też zastosowanie miar związanych ze skazaniem w procesie – takich jak przepadek środków.

W świetle powyższej argumentacji każdy gracz powinien pamiętać, że:

– Karany jest tylko aktywny udział w grze lub zakładzie. Samo zarejestrowanie się w serwisie/posiadanie konta w serwisie oferującym usługi hazardowe nie jest przestępstwem.

– Dla faktu popełnienia przestępstwa nie ma znaczenia, czy wygrywamy czy przegrywamy.

– To organ musi nam udowodnić, że wzięliśmy udział konkretnej w grze i w konkretnym czasie.

– Gracz ma możliwość dyskutowania z organem i udowodnienia, że gra, w której uczestniczył, nie jest grą losową, a uczestniczenie w grze niebędącej grą losową nie jest karane.

– Są wątpliwości, czy można karać za grę w Texas Hold’em, bo nie jest to gra czysto losowa.

Publikując poradnik Stowarzyszenie Wolny Poker nie zachęca do łamania prawa, jedynie wskazuje na absurdy polskiej legislacji w dziedzinie gier hazardowych online. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest niezmiennie legalizacja, licencjonowanie i rozsądne opodatkowanie gry w pokera w Polsce.

CAŁY PORADNIK

Źródło: wolnypoker.org

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL