Skrzynki z łupami z gier wideo powiązane są z problematycznym hazardem

loot boxy

Zgodnie z badaniem, które ponownie wzbudziło apele o uregulowanie ich jako produktów bukmacherskich, skrzynki z łupami (loot boxy), funkcje gier wideo, z których korzysta prawie 40% dzieci, mają wyraźne powiązania z problematycznym hazardem.

Naukowcy przeanalizowali 13 badań zachowań graczy, którzy wydają na skrzynki z łupami, co pozwala graczom wydawać pieniądze na losowe nagrody w grze, które mogą pomóc graczom w postępach lub poprawić wygląd postaci, nie wiedząc, co otrzymają.

Wszystkie badania, z wyjątkiem jednego, wykazały wyraźną korelację między używaniem skrzynek z łupami a problematycznymi zachowaniami związanymi z hazardem, zgodnie z powszechnie stosowaną miarą wskaźnika nasilenia problemów związanych z hazardem (PGSI).

Według raportu były one „strukturalnie i psychicznie zbliżone” do hazardu, ale używa ich prawie połowa dzieci grających w gry wideo.

Raport mówi, że około 5% użytkowników skrzynek z łupami generuje połowę z 700 milionów funtów, które firmy produkujące gry wideo zarabiają na nich każdego roku, a około jedna trzecia tej grupy to hazardziści problemowi.

Pomimo rosnącej troski o ich cechy i rosnącą popularność, skrzynki z łupami pozostają nieuregulowane w Wielkiej Brytanii, podczas gdy kraje takie jak Belgia uznały je za produkty hazardowe. Konserwatywny poseł parlamentu brytyjskiego, Richard Holden powiedział, że stanowią one „lukę” w prawie.

„Są one regulowane w taki sam sposób, jak naklejki piłkarskie, kiedy byłem dzieckiem i jest jasne, że te produkty posunęły się znacznie szybciej niż przepisy, które je regulują” – powiedział. „Prawdziwe działania regulacyjne są potrzebne tak szybko, jak to możliwe”.

GambleAware, wiodąca organizacja charytatywna zajmująca się hazardem, która zleciła sporządzenie raportu, również poparła surowsze przepisy.

„[…] Coraz bardziej obawiamy się, że hazard jest teraz częścią codziennego życia dzieci i młodzieży. GambleAware sfinansowało to badanie, aby podkreślić obawy dotyczące skrzynek z łupami i problematycznego hazardu, przed zbliżającym się przeglądem ustawy o hazardzie.

– powiedziała dyrektor naczelna Zoë Osmond.

Teraz politycy powinni dokonać przeglądu tych badań, a także dowodów innych organizacji i zdecydować, jakie zmiany legislacyjne i regulacyjne są potrzebne, aby rozwiązać te obawy”.

lootboxyRząd zapowiedział, że rozważy klasyfikację skrzynek z łupami jako hazardowych w ramach trwającego przeglądu sektora. W tym tygodniu zakończył się okres konsultacji dla ministrów i urzędników nadzorujących przegląd.

Naukowcy z uniwersytetów w Plymouth i Wolverhampton, którzy napisali raport, wezwali do jasnego oznakowania i klasyfikacji wiekowej skrzynek z łupami, a także ujawnienia szans, narzędzi do dobrowolnego ograniczenia wydatków i cen w prawdziwej walucie.

W praktyce sama ocena wiekowa może oznaczać koniec większości skrzynek z łupami, ponieważ oznaczałoby to, że wiele gier wideo ma ocenę powyżej 18 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *