Ukraina ma nadzieję na dużą wygraną po liberalizacji rynku gier hazardowych

Okiem eksperta
Iwo 21/09/2021

Ostatnia aktualizacja: 21 września 2021

Fani piłki nożnej zebrali się w hali hazardowej w ukraińskim mieście Dniepropietrowsk, aby obejrzeć półfinał Ligi Mistrzów 2009 między Barceloną a Chelsea. Jednak ich wieczór zamienił się w tragedię, gdy w jednym z kilkudziesięciu automatów do gier zainstalowanych w pasażu wybuchł pożar.

Brak wyjść przeciwpożarowych oznaczał, że ludzie z trudem uciekali przed płomieniami. Zginęło dziewięć osób, a 11 zostało rannych. To wywołało fundamentalną zmianę: posłowie zakazali kasyn, sal z automatami do gier, zakładów bukmacherskich i hazardu internetowego.

Jednakże po 12 latach przestoju branża hazardowa powraca. W ciągu roku, od czasu liberalizacji tego sektora, rząd wydał już 40 licencji. W stołecznym Kijowie reklamy związane z zakładami są rozklejane na billboardach, w środkach transportu publicznego i na ekranach telewizyjnych.

Rząd ma nadzieję, że zwiększy przychód do kasy Państwa, prezydent Wołodymyr Zełenskij powiedział, że ponowne zalegalizowanie hazardu może przynieść 160 mln euro rocznie.

„To historia sukcesu Ukrainy”

Anton Kuchukidze, przewodniczący Ukraińskiej Rady ds. Hazardu, powiedział, że kraj ma potencjał, by stać się największym rynkiem hazardowym w Europie Wschodniej. „Potencjał tutaj jest bardzo duży”, powiedział Kuchukidze w rozmowie z Euronews. „To historia sukcesu Ukrainy”.

Nie wszyscy są przekonani w tej ostatniej kwestii, ale nowa ustawa jest ponownym otwarciem rynku, od czasu pożaru w 2009 roku.

„Przed 2009 rokiem było okropnie. Nie było ochrony socjalnej. Dzieci i osoby uzależnione od hazardu miały dostęp do kasyn, mimo że znajdowały się pod kontrolą rządu. Automaty do gry były wszędzie, a rynek de facto nie był w żaden sposób kontrolowany przez rząd. Można powiedzieć, że to dobrze, że sektor został zamknięty w 2009 roku, ale to, co nastąpiło później, było jeszcze gorsze. Rynek odszedł w cień i działał nielegalnie, podczas gdy rząd nie otrzymywał żadnych dochodów”

– zaznaczył Anton Kuchukidze

Powiedział również, że pojawiały się nielegalne hale hazardowe, zamaskowane jako sklepy z loterią, na które zakaz nie miał wpływu. Obecnie nowe zasady, wprowadzone w zeszłym roku wprowadzają  ograniczenia, kto może otwierać kasyna zarówno online, jak i offline. Tylko niektóre hotele o określonym standardzie mogą otwierać kasyno, a także obowiązują zasady uniemożliwiające dostęp do osób uzależnionych od hazardu. Kary za łamanie zasad są znaczne i Kuchukidze jest przekonany, że utrzyma to przedsiębiorców i graczy w ryzach.

Sergey Potapov, dyrektor generalny kasyna internetowego Cosmolot, powiedział, że pracuje z danymi użytkowników, aby zidentyfikować wczesne oznaki uzależnienia od hazardu.

„Mam nadzieję, że pozwoli nam to przewidzieć, kto może się uzależnić i przestać to robić wcześniej” – powiedział.

Nielegalne hale hazardowe

Jednak pomimo twierdzeń, że liberalizacja hazardu na Ukrainie zakończyła się sukcesem, branża nadal ma problemy do rozwiązania. Na przykład Potapow skarży się, że podatki są zbyt wysokie, co powstrzymuje nowe firmy przed wejściem na rynek. Powiedział, że kasyna online muszą płacić roczną opłatę w wysokości 170 000 euro, niezależnie od ich przychodów. Hazardziści będą również musieli zapłacić 19,5% podatku od swoich wygranych.

Dyskutowana jest nowa ustawa, która zastąpiłaby roczną opłatę stawką podatku od przychodów z gier w wysokości 10%.

„Jesteśmy gotowi płacić podatki i to robimy”, powiedział Potapow, „Ale system podatkowy będzie musiał się zmienić, aby był konkurencyjny, aby konkurować z Rosją, Białorusią lub innymi krajami. Myślę, że wiele firm czeka na wejście na rynek, aż wejdzie w życie nowe prawo. Rynek nie jest zrównoważony, jak jest teraz i wszyscy to rozumieją”.

Inni krytycy twierdzą, że nowe przepisy nie są właściwie wdrażane, wskazując na nielegalne hale hazardowe nadal działające na Ukrainie. Ponadto ukraińska policja aresztowała ostatnio również członka ukraińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Hazardu i Loterii pod zarzutem wzięcia łapówki w wysokości 90 000 USD w celu przyznania licencji hazardowej.

„Ponad dziesięć zagranicznych firm wykazało zainteresowanie ukraińskim rynkiem hazardowym, kiedy projekt podatkowy przeszedł pierwsze czytanie. I myślę, że kiedy zostanie przyjęty, zobaczymy więcej inwestorów na Ukrainie i jest to naturalne, ponieważ Ukraina jest największym rynkiem hazardowym w Europie i zobaczymy to później” – powiedział Kuchukidze

Kuchukidze powiedział, że współpracuje z policją, aby zamknąć nielegalne hale hazardowe i że nowe ramy podatkowe są w drodze, aby pomóc temu sektorowi gospodarki.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL