Funkcjonariusze przejmują automaty do gier

Automaty
Bartosz 08/03/2019

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2019

Funkcjonariusze administracji skarbowej w Wielkopolsce zwalczają nielegalny hazard i przejmują niezarejestrowane automaty do gier. W wyniku udanych kontroli udało im się zarekwirować niemal tysiąc urządzeń.

Nadzór nad rynkiem gier hazardowych to jedno z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej. Zdaniem funkcjonariuszy, skuteczne zwalczanie nielegalnego hazardu ma ogromne znaczenie zarówno z uwagi na zabezpieczenie interesu skarbu państwa, jak i przeciwdziałanie uzależnieniom od hazardu, którego koszty ponosi całe społeczeństwo.

Ponad tysiąc kontroli…

Według specjalistów gry hazardowe uzależniają w różnym stopniu – najbardziej zagrożeni są stali bywalcy kasyn oraz osoby grające na automatach o niskich wygranych.

Dlatego też działania funkcjonariuszy KAS w znacznym stopniu są ukierunkowane na likwidację punktów, w których takie gry są organizowane — tłumaczy Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu.

Łącznie w 2018 r. funkcjonariusze z Wielkopolski przeprowadzili 1.394 kontrole miejsc, co do których zachodziło podejrzenie, że mogą być w nich urządzane gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. W 291 przypadkach działania zakończyły się zajęciem nielegalnych urządzeń do gier hazardowych.

Skuteczne działania funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego przyczyniły się do wyeliminowania z rynku niemalże tysiąca nielegalnych urządzeń, z czego 382 automaty zajęli funkcjonariusze Delegatury w Lesznie.

…i dotkliwe kary

Od 1 kwietnia 2017 r. właściciele niezarejestrowanych automatów podlegają karze wynoszącej nawet 100 tys. zł za każdy z nich.

Karze podlegają nie tylko właściciele maszyn, ale też przedsiębiorcy, którzy udostępniają zewnętrznym podmiotom ustawienie maszyn w swoich restauracjach, barach czy na stacjach benzynowych.
Powodem takiej nowelizacji są przypadki z przeszłości, gdy funkcjonariusze celni nie mieli możliwości ukarania prawowitego właściciela automatów, ponieważ jego firma była zarejestrowana poza granicami Polski. Równocześnie nie mogli nałożyć mandatów za nielegalne automaty do gier na wynajmujących swoją powierzchnię dzierżawców. Teraz wszyscy traktowani są równą miarą i ponoszą taką samą odpowiedzialność.

Karom finansowym podlegają również sami gracze korzystający z nielegalnych automatów. Uczestnicy gier urządzanych bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia podlegają karze w wysokości 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.

Do tego dochodzi jeszcze oczywiście odpowiedzialność z tytułu kodeksu karno-skarbowego.

Źródło: Panorama Leszczyńska

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Michal

22:15
08/03/2019

Pazerne świnie niech sobie grają jak chcą ich pieniądze. Doszło to tak daleko że trzeba suexwybtmrac na wybory i wywalić ta legalna mafie pis która wykorzystuje funkcjonariuszy y którzy są utrzynywani z baszysz podatków do pilnowania swojego interesu czyli swoich legalnych kasyn
E-PLAY.PL