Prezydent podpisał zmiany w podatkach, także hazardowych

Odmiennie niż przepisy przyjęte jesienią nowela zakłada np., że w jednolity sposób traktowani będą uczestnicy legalnych gier hazardowych.

Niezależnie od tego, czy gry urządzane są przez operatorów kasyn, czy spółkę wykonującą monopol państwa w tym zakresie, czyli Totalizator Sportowy.

W myśl zmienionych przepisów, wygrane w grach na automatach, grach w karty i grach w kości – bez względu na to, który z legalnie działających podmiotów je organizuje – będą zwolnione z podatku PIT.

W pozostałym zakresie zasady opodatkowania wygranych (w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, zakładach wzajemnych, itd.) mają zostać niezmienione w stosunku do przepisów dotychczas obowiązujących. Zgodnie z nowelizacją z 27 października 2017 r. wygrane w grach hazardowych podlegają l0-proc. opodatkowaniu podatkiem PIT od wygranej, jeżeli ich jednorazowa wartość wygranej przekracza 2280 zł.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W uzasadnieniu zaznaczono, że ze względu na to, iż są one korzystne dla podatników, część regulacji będzie można stosować z mocą wsteczną, tj. do dochodów uzyskanych (co do zasady) od 1 stycznia 2018 r.

Wyjątek ma dotyczyć rozwiązań odnoszących się do opodatkowania dochodów z hazardu, które będą stosowane od dnia wejścia ustawy w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *