Co się zmieniło w organizacji gier hazardowych

Gry hazardowe
Bartosz 10/04/2017

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia 2017

1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych z 15 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 88). Nowe prawo ma zapewnić lepszą ochronę graczy przed niebezpieczeństwami wynikającymi z uprawiania hazardu oraz zniwelować negatywne dla budżetu państwa skutki związane z dominacją szarej strefy w tej branży.

Monopolem państwa objęte zostało urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gier telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry oraz w kasynie internetowym. Co więcej, nowelizacja przewiduje blokadę stron internetowych organizujących hazard. A od 1 lipca 2017 r. wdrożony zostanie rejestr domen niezgodnych z ustawą z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: u.g.h.). Podwyższono też kary za urządzanie nielegalnych gier. To niektóre z rozwiązań wynikających z długiej listy wprowadzonej nowelizacją. Pozostałe wybrane zmiany omawiamy poniżej. W tym te związane z urządzaniem loterii promocyjnych oraz zakładów wzajemnych, które m.in. są wyłączone spod monopolu państwa.

PYTANIE: Czym są gry hazardowe?

Od 1 kwietnia 2017 r. pojęcie to określa dodany do art. 2 ust. 2 u.g.h. Zgodnie z nim grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty i gry na automatach. Dotychczas regulacja u.g.h. takiej definicji nie zawierała. Warto tutaj wspomnieć, że do gier losowych ustawodawca zalicza m.in. loterie promocyjne, w których (nieodpłatnie) uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający je oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

PYTANIE: Jakie gry mogą być urządzane przez internet przez podmioty inne niż wykonujące monopol państwa?

Nowelizacja rozszerza katalog gier hazardowych, które mogą być urządzane w internecie, m.in. o gry liczbowe, loterie pieniężne, gry karciane oraz gry na automatach o charakterze losowym. Urządzanie gier hazardowych przez sieć internet – z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych – zostało objęte monopolem państwa, który będzie wykonywany przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (obecnie Totalizator Sportowy sp. z o.o.). Jedynie organizowanie zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych jest możliwe przez inne podmioty – po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Całość czytaj na: podatki.gazetaprawna.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL