Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem w Pabianicach

Program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem – nieodpłatne konsultacje prawnicze. Miasto Pabianice wystartowało z tygodniem pomocy społecznej, który ma na celu uświadomienie praw dla osób, które na co dzień stają się ofiarami przestępstw

Miasto Pabianice wystartowało z bardzo ciekawą inicjatywą, która ma pomóc zwykłym ludziom, pokrzywdzonym w jakiś sposób przez inne osoby. Bardzo często takie osoby nie wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić. Być może warto oderwać się od codziennych czynności jak oglądanie telewizji, czy granie na komputerze w zdrapki online, by dowiedzieć się, jakie mamy prawa.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach

Na mocy ustawy z 12 lutego 2003 roku, 22 lutego jest dniem ofiar przestępstw. W związku z tym Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach wystartował z inicjatywą bezpłatnych konsultacji prawnych dla osób, które nie wiedzą, jak rozwiązać swoje problemy lub nie mają pieniędzy na spotkanie z prawnikiem.

Osoby pokrzywdzone mogą przychodzić na konsultacje do Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach przez cały trzeci tydzień lutego:

● 19.02.2020 w godzinach 16:00-20:00 – prawnik
● 17.02.2020 – 21.02.2020 w godzinach 12:00-14:00 – pedagodzy
● 17, 20, 21.02.2020 w godzinach 8:00-16:00 – przewodniczący zespołu

Miasto liczy na uświadomienie społeczeństwu, że nie można biernie przyglądać się codziennym przestępstwom ze strony najbliższych, jak i osób postronnych. Główna grupa osób, do których program jest skierowany to rodziny, w których występuje przemoc domowa, ale z różnych powodów osoba pokrzywdzona nie wie, co może z tym zrobić. Spotkania są darmowe i każdy może na nie przyjść, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swojej sytuacji życiowej i spróbować ją poprawić.

Świadomość społeczeństwa

Pomimo tego, że społeczeństwo polskie cały czas prężnie się rozwija pod względem świadomości swoich praw, nadal bardzo często zdarza się, że przemoc w rodzinie jest ukrywana przez lata. Osoby pokrzywdzone nie chcą wyjść z cienia, ponieważ się boją, a rodzina i bliscy sąsiedzi wszystkiemu biernie się przyglądają. Sytuacja taka może trwać wiele lat i prowadzić do ogromnego cierpienia. Bywa, że osoby pokrzywdzone popadają w ciężkie choroby natury psychicznej, co rzutuje na ich dalsze życie, a przede wszystkim na życie ich dzieci.

Nie można dopuścić do takiej sytuacji. Odsetek przestępstw w rodzinach regularnie spada, ale nadal jest bardzo wysoki. Alkohol, narkotyki i stres to główni winowajcy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak cienka jest granica, po której przekroczeniu nie ma już powrotu do dawnego życia. Może to być pierwsze uderzenie partnera bądź dziecka, a nawet pierwsza awantura, w której jedna osoba psychicznie znęca się nad drugą. Jeśli ktoś zaobserwował w swojej rodzinie takie problemy, prawdopodobnie jest ofiarą przestępstwa. Warto zwrócić się po pomoc i odmienić swoje życie. Niekiedy samo poznanie swoich praw sprawia, że osoba pokrzywdzona ma w swojej dłoni argumenty, dzięki którym można zmienić oprawcę, w osobę, którą była kiedyś – przed przekroczeniem niewidzialnej granicy.

Wsparcie najbliższych

Pomimo tego, że istnieje wiele instytucji, które nieodpłatnie pomagają ofiarom przestępstwa w całej Polsce, nadal tylko niewielka część tych osób decyduje się na poproszenie o pomoc. Często zdarza się, że rodzina i przyjaciele rodziny zdają sobie sprawę z problemów danej rodziny, ale nie pomagają. Wsparcie najbliższych może okazać się niezwykle ważne. Osoba, która boi się wyjść z cienia, nie zrobi tego, jeśli nie stanie obok niej ktoś zaufany i jej nie pomoże.

Pomagajmy najbliższym. Jeśli ktoś ma w swoim otoczeniu osoby pokrzywdzone, to najlepszym sposobem na pomoc, będzie wzięcie spraw w swoje ręce. Dla wielu osób w tym trudnym okresie pomocna dłoń jest na wagę złota, lecz czasem nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego warto pomagać i przeciwstawiać się każdemu rodzajowi przemocy domowej w jakiejkolwiek formie. Jeśli widzimy gdzieś problem, reagujmy i pomagajmy. Często pozornie błaha sprawa ma tak mocne więzy, że bez wsparcia najbliższych, nie da się z nich wyswobodzić.

Program pomocy społecznej

Program jest realizowany przy pomocy Ministerstwa Sprawiedliwości, a wszelkie porady w wyżej wymienionych terminach są nieodpłatne. Zaleca się udostępnianie i przesyłanie dalej informacji o tym wydarzeniu (nawet anonimowym). Niestety wiele osób może przegapić tę możliwość, która może odmienić ich życie na zawsze. Nie bądźmy obojętni na krzywdę ludzką, jeśli widzimy, że gdzieś dzieje się źle – pomagajmy, reagujmy. Dzięki temu można ocalić nie tylko jedną osobę, ale całą rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *