Celnik usłyszał już prokuratorskie zarzuty

Gry hazardowe
Bartosz 27/10/2016

Ostatnia aktualizacja: 27 października 2016

Wielokrotne przekroczenie uprawnień i przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją publiczną – takie prokuratorskie zarzuty usłyszał już celnik z Iławy.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, podobnie jak dwaj inni mężczyźni zamieszani w proceder.

Postępowanie w sprawie celnika z Iławy, który informował o planowanych kontrolach Izby Celnej, prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu. Prokuratorskie zarzuty usłyszały już trzy osoby.

Jednemu z podejrzanych zarzucono popełnienie przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, oraz na przyjmowaniu korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej – informuje rzecznik elbląskiej prokuratury Iwona Piotrowska. – Pozostałym podejrzanym zarzucono ułatwianie popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu wbrew przepisom i bez wymaganych prawem koncesji gier na automatach do gier o niskich wygranych i na prowadzeniu wbrew przepisom i bez wymaganych prawem koncesji gier na automatach do gier o niskich wygranych.

Podejrzani w toku postępowania przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Prokurator wobec dwóch podejrzanych w sprawie zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji oraz wobec jednej osoby dodatkowo zakaz opuszczania kraju i zakaz wydania paszportu. Wobec funkcjonariusza celnego prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Elblągu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, który został uwzględniony. Celnik może jednak opuścić areszt pod warunkiem wpłacenia poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych.

Izba Celna w Olsztynie podjęła już wobec podejrzanego funkcjonariusza pierwsze kroki dyscyplinarne.

Oficjalne zawiadomienie o zatrzymaniu funkcjonariusza otrzymaliśmy z prokuratury w dniu 20 października. Na tej podstawie podjęto decyzję o natychmiastowym zawieszeniu go w pełnionych obowiązkach – informuje podinsp. Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. – Teraz czekamy na obiektywne rozpatrzenie sprawy przez sąd. Jeśli zapadnie wyrok skazujący, funkcjonariusz zostanie wydalony ze służby.

Poza utratą pracy celnikowi grozi odpowiedzialność karna.

Za przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby określone w art. 231 § 2 kk, oraz za przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej grozi odpowiedzialność karna od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zaś za przestępstwo określone w art. 107 kks grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie kary łącznie – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

KOMUNIKAT PROKURATURY OKRĘGOWEJ W ELBLĄGU:

„Prokuratura Okręgowa w Elblągu nadzoruje postępowanie wszczęte w sprawie PO V Ds.32.2016, dotyczące wielokrotnego niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza celnego.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w toku śledztwa prokurator postanowił o przedstawieniu zrzutów trzem osobom.

Jednemu z podejrzanych zarzucono popełnienie przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, oraz na przyjmowaniu korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Pozostałym podejrzanym zarzucono ułatwianie popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu wbrew przepisom i bez wymaganych prawem koncesji gier na automatach do gier o niskich wygranych i na prowadzeniu wbrew przepisom i bez wymaganych prawem koncesji gier na automatach do gier o niskich wygranych.

Podejrzani w toku postępowania przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Prokurator wobec dwóch podejrzanych w sprawie zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji oraz wobec jednej osoby dodatkowo zakaz opuszczania kraju i zakaz wydania paszportu.

W dniu 19.10.2016 r wobec podejrzanego Dariusza K. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Elblągu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wniosek prokuratora został uwzględniony. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy zastrzegając zmianę zastosowanego środka z chwilą złożenia w terminie nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, poręczenia majątkowego w kwocie 30.000 zł.

Za przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego,działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby określone w art. 231 § 2 kk , oraz za przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej grozi odpowiedzialność kama od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zaś za przestępstwo określone w art. 107 kks grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu karom łącznie.”

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

conan

10:37
30/10/2016

Te służby od dawna monitorują rynek pytanie jest przeciwko komu i kiedy wyciągną armaty znajac Ziobrowców czeka nas teatr jednego aktora....a co z tymi na dole?

kris

19:32
29/10/2016

trzy literki wyszły z ukrycia C.A i C.Ś ...mieli na to kilka lat...hahhhaaa...góry nie chcieli ugryźć..żenada....

kris

19:30
29/10/2016

buuhhhaaa......zamknęli celnika...gdzie byli 6 lat temu.....jak rudy i jego banda rozwaliła system..tam aresztowań nie było...

Obywatel

14:28
27/10/2016

Wiadomo z jaką firmą współpracował przedsiębiorczy CELNIK??
E-PLAY.PL