Jak gry wideo mogą pomóc w leczeniu objawów depresji?

Gracze powinni być z siebie dumni: nauka dowiodła, że gry wideo takie jak choćby automaty online na pieniądze są korzystne dla naszych umysłów i świadomości. Okazuje się, że dzięki takim formom spędzania czasu wolnego można osiągnąć wymierne wyżyny w zakresie samorozwoju i zdrowia psychicznego.

Co ważniejsze, gry wideo stymulują nasz mózg i zmniejszają prawdopodobieństwo depresji. Co wiesz o zaletach gier wideo w przypadku leczenia tej choroby?

Depresja to poważna choroba psychiczna charakteryzująca się przygnębionym nastrojem i zmniejszeniem lub utratą zdolności do cieszenia się życiem. Osoba z depresją może być niezdolna do pracy przez miesiące, a nawet lata. Co więcej, depresja jest przewlekłą chorobą psychiczną, która nasila się w okresie zimowym. Może to być zaskoczeniem, ale gry wideo okazały się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań tego problemu.

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat gier wideo i ich wpływu na zdrowie psychiczne. Prawda jest taka, że gry wideo mają wiele zalet, w tym rozwijanie złożonych umiejętności rozwiązywania problemów i promowanie interakcji społecznych poprzez gry online. Gry wideo mogą być świetnym sposobem na pobudzenie umysłu i poprawę zdrowia psychicznego.

Czy gry wideo mogą pomóc w walce z depresją?

Po raz pierwszy podobny pomysł wyraził naukowiec Brian Sutton-Smith, który poświęcił swoje życie studiowaniu psychologicznych aspektów gier planszowych. Zyskał on na znaczeniu w latach 50. i 60., kiedy badał wpływ rozrywki na dzieci i dorosłych.

Odkrył, że podczas grania ludzie stają się bardziej pewni siebie i energiczni oraz doświadczają silnych pozytywnych emocji. Inne badanie poświęcone grom, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, wykazało, że logika gier, w tym także gier wideo, jest zgodna z głównymi kierunkami terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), jednej z metod leczenia depresji.

Według statystyk ponad 1,23 miliarda ludzi lubi grać w gry komputerowe, ale co ważniejsze, teraz rozumiemy, co dzieje się w głowach tych ludzi. Według badań, gdy człowiek gra w gry wideo, dwa obszary jego mózgu są nieustannie stymulowane: ten odpowiedzialny za motywację i ten, który sprawia, że chce on osiągać nowe cele.

Korzyści płynące z gier wideo na potrzeby leczenia depresji

Granie w gry wideo ma wiele zalet dla zdrowia psychicznego. Mogą one pomóc złagodzić stres i pobudzić umysł. Niektóre korzyści obejmują na przykład aspekty takie jak:

  • Stymulacja mentalna. Gry wideo często zmuszają do myślenia. Kiedy grasz w nie, prawie każda część Twojego mózgu pracuje, aby pomóc Ci osiągnąć wyższy poziom sprawności. W zależności od złożoności gry może być konieczne szybkie myślenie, opracowywanie strategii i analizowanie. Granie w gry wideo stymuluje głębsze części mózgu, które poprawiają rozwój i umiejętności krytycznego myślenia.
  • Uczucie spełnienia. W grze masz cele do osiągnięcia. Gdy je osiągniesz, przynoszą Ci dużo satysfakcji, co poprawia ogólne samopoczucie. To poczucie osiągnięcia jest spotęgowane, gdy grasz w gry, które dają Ci trofea lub odznaki za określone cele. Próba zdobycia większej liczby osiągnięć daje ci coś, nad czym możesz pracować.
  • Odzyskiwanie zdrowia psychicznego. Niezależnie od rodzaju, granie w gry może pomóc w odzyskaniu traumy. Gry wideo mogą odwracać uwagę od bólu i urazów psychicznych. Mogą również pomóc osobom borykającym się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk, depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i zespół stresu pourazowego (PTSD).
  • Interakcje społeczne. Gry wieloosobowe i gry online są dobre do wirtualnej interakcji społecznościowej. Zazwyczaj musisz szybko dowiedzieć się, komu ufać, a z kim nie warto współpracować w rozgrywce. Gry wieloosobowe zachęcają do współpracy. Jest to również środowisko, w którym możesz przetestować rozmowę i pielęgnować relacje z nowymi ludźmi.
  • Odporność emocjonalna. Porażka w grze lub w innych sytuacjach może być frustrująca. Gry wideo pomagają ludziom nauczyć się radzić sobie z porażkami i próbować dalej. Jest to ważne narzędzie, którego dzieci mogą uczyć się i używać wraz z wiekiem.

Wbrew temu, co ludzie mogą myśleć, granie w gry wideo poprawia nastrój i przynosi trwałe efekty. Niezależnie od tego, czy korzystasz z gier, aby spędzać czas ze znajomymi, czy odreagować stres, jest to świetna opcja.

Gra o dobre samopoczucie

Granie w gry wideo wiąże się z poprawą nastroju i korzyściami dla zdrowia psychicznego. Może wydawać się naturalne, by pomyśleć, że brutalne gry wideo, takie jak strzelanki FPS, nie są dobre dla Twojego zdrowia psychicznego. Jednak wszystkie gry wideo mogą być korzystne z różnych powodów.
Na przykład na początek wypróbuj gry strategiczne oraz RPG. Mogą one pomóc wzmocnić umiejętności rozwiązywania problemów. Niewiele badań wskazuje, że brutalne gry wideo są szkodliwe dla zdrowia psychicznego. A raczej na odwrót, prawie każda gra, która zachęca do podejmowania decyzji i krytycznego myślenia, jest korzystna dla twojego zdrowia psychicznego.

Spraw też, aby czas spędzony na graniu był przyjemny, na przykład grając z przyjaciółmi. Istnieją społeczności internetowe, do których możesz dołączyć, aby grać w swoje ulubione gry. Umiarkowany czas grania z przyjaciółmi może pomóc w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, relaksacji i radzeniu sobie ze stresem.

Podsumowanie

Gry wideo mogą i powinny być częścią Twojego codziennego życia. Nie tylko działają silniej niż zwykłe tabletki, ale także poprawiają ogólną kondycję fizyczną pacjentów. Na przykład naukowcy wykazali, że fizjoterapia za pomocą Wii i Kinect poprawia równowagę u osób z chorobą Parkinsona.

Z kolei gra komputerowa Guitar Hero pomaga w leczeniu paraliżu palców po udarze. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w celu wykorzystania gier wideo jako „medycyny” należy pamiętać, że taka terapia nie jest odpowiednia dla każdego i powinna być dobierana indywidualnie na podstawie zeznań lekarza prowadzącego.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.