Co Ministerstwo Finansów zrobi z salonami gier?

Automaty
Bartosz 08/12/2016

Ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2016

Zapytanie w sprawie salonów gier hazardowych i punktów z automatami funkcjonujących w szarej strefie do Ministerstwa Finansów złożyła dwójka posłów: Dorota Niedziela z PO oraz Marek Sowa z Nowoczesnej.

Jak zauważają posłowie w ostatnim czasie, w wielu miastach w Polsce zaroiło się od salonów gier hazardowych. Tego typu lokale, otwarte zazwyczaj 24 godziny na dobę, zajmują czasami zupełnie kuriozalne miejsca, np. po kioskach Ruchu, na przystankach lub po magazynach, na zapleczach sklepów, często ulokowane są również w pobliżu sklepów monopolowych. Wprowadzona w 2009 roku ustawa z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych nie w pełni rozwiązała ten problem.

Ubolewają również nad faktem, iż karane jest organizowanie gry hazardowej, a nie posiadanie automatów, więc funkcjonariusz Izby Celnej prowadząc kontrolę może zarekwirować maszynę i nałożyć karę na jej właściciela, gdy dowiedzie, że automat jest włączony, a klient może wygrać pieniądze.

W związku z tym posłowie w swojej interpelacji zapytują Ministra Finansów:

1. W jaki sposób Ministerstwo planuje ograniczyć narastającą skalę tzw. salonów gier i punktów z automatami niskich wygranych podejrzanych o nielegalne działanie?

2. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo w celu zwiększenia skuteczności wykrywania i likwidowania nielegalnych salonów gier?

W imieniu Ministra w dniu 5.12.2016 odpowiedzi udzielił Szef Służby Celnej Marian Banaś. Odpowiadając na pytanie pierwsze podsekretarz Banaś poinformował, że w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych, którego podstawowym celem jest m.in. ograniczenie szarej strefy w zakresie gier na automatach. Procedowany projekt przewiduje utworzenie monopolu państwa na urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, a także zaostrzenie katalogu kar wobec podmiotów urządzających gry na automatach w sposób niezgodny z ustawą o grach hazardowych. Działalność prowadzona przez podmiot wykonujący monopol państwa będzie objęta daleko idącymi ograniczeniami co do lokalizacji salonów oraz zasad urządzania gier na automatach. W celu zwiększenia skuteczności walki z działalnością podmiotów nielegalnie urządzających gry na automatach do gier, projekt przewiduje ograniczenie katalogu podmiotów uprawnionych do posiadania automatów. Posiadanie niezarejestrowanych automatów do gier w lokalach, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, zagrożone będzie karą pieniężną. Proponowane ograniczenia mają zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą na rynku gier na automatach.

Odnośnie działań podejmowanych w zakresie eliminowania urządzania gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, Marian Banaś informuje, że realizując ustawowe zadania w zakresie kontroli oraz zwalczania nielegalnego urządzania gier na automatach, Służba Celna stale monitoruje rynek gier hazardowych pod kątem występujących naruszeń przepisów hazardowych. Ponadto współpracuje, w zakresie przeciwdziałania nielegalnej działalności hazardowej, z innymi organami i instytucjami, a także z organizacjami zrzeszającymi legalnie działające podmioty branży hazardowej.

Służba Celna kontynuuje współpracę z Komendantem Głównym Policji, zakres której polega na współdziałaniu komend wojewódzkich/stołecznej, powiatowych, miejskich i rejonowych w zakresie identyfikacji miejsc, w których jest prowadzona działalność z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Zawarto również porozumienie o współpracy organów nadzoru budowlanego i Służby Celnej w zakresie identyfikacji miejsc, w których działalność prowadzona jest z naruszeniem przepisów Prawa budowlanego.

Skuteczna walka z ograniczeniem szarej strefy w zakresie nielegalnego urządzania gier hazardowych, w tym w szczególności nielegalnych gier na automatach wymaga działań na różnych płaszczyznach. Jedną z takich płaszczyzn jest jak najszersze dotarcie do osób i podmiotów, które wynajmują lokale i uczulenie ich na możliwość wykorzystywania wynajmowanego lokalu do prowadzenia nielegalnej działalności w zakresie urządzania gier hazardowych, jak również zwrócenie uwagi na konieczność zabezpieczania się na etapie zawierania umów poprzez wyłączenie możliwości wykorzystywania lokalu do prowadzenia działalności hazardowej.

Służba Celna wystąpiła również do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z prośbą rozważenia rozpowszechnienia informacji dotyczących obowiązujących przepisów w zakresie urządzania gier hazardowych w podległych jednostkach administracji rządowej oraz administracji samorządowej oraz zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie związane z udostępnianiem, w ramach zawieranych umów, przez te jednostki lokali podmiotom prowadzącym działalność. Konsekwencją wystąpienia Szefa Służby Celnej w ww. zakresie, było wystąpienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do Wojewodów, o zwrócenie szczególnej uwagi jednostkom samorządu terytorialnego na kwestie związane z udostępnianiem, w ramach zawieranych umów, przez te jednostki lokali podmiotom prowadzącym działalność i konieczność zamieszczania w zawieranych umowach klauzuli uniemożliwiającej wykorzystanie wynajmowanych lokali do urządzania gier hazardowych.

Wystąpiono również do Prezesa Polskiej Izby Paliw Płynnych oraz Prezesa Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, o wsparcie Służby Celnej w walce z nielegalną przestępczością hazardową, poprzez podniesienie świadomości społecznej odnośnie zagrożeń związanych z naruszaniem regulacji ustawy o grach hazardowych i rozpowszechnienie wśród przedsiębiorców sektora paliwowego działających głównie na polskim rynku w handlu detalicznym paliw płynnych oraz produkujących lub dystrybuujących paliwa płynne lub oleje smarowe, zrzeszonych w PIPP i POPiHN, informacji dotyczących obowiązujących przepisów w zakresie gier hazardowych, w związku z zidentyfikowaniem zjawiska polegającego na kierowaniu do odbiorców przez podmioty oferujące produkty i usługi podlegające przepisom ustawy o grach hazardowych, informacji o ich niehazardowym charakterze.

Na koniec Szef Służby Celnej podaje jeszcze kilka liczb: W wyniku przeprowadzonych kontroli miejsc, w których urządzane są nielegalne gry na automatach, organy Służby Celnej zatrzymały w 2014 r. – 14.257 automatów do gier, w 2015 r. – 30.248 automatów do gier, natomiast w okresie styczeń – październik 18.357 automatów do gier.

ODPOWIEDŹ SSC NA INTERPELACJĘ:

[pdf-embedder url=”https://e-play.pl/wp-content/uploads/2016/12/i07650-o1.pdf”]

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MiXeR

18:51
08/12/2016

Brakuje sanepidu ,strażaków ,PIHU, pogotowia ratunkowego , oraz proboszcza.
E-PLAY.PL