Nowy Sącz bez nielegalnych automatów do gier

nowy sącz

W ratuszu odbyło się spotkanie zastępcy prezydenta Nowego Sącza Wojciecha Piecha z kierownikiem Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku i Postępowania Celnego Delegatury Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Nowym Sączu podkomisarzem Jarosławem Maciejką. – Władze miasta bardzo pozytywnie oceniają współpracę ze Służbą Celno-Skarbową – podkreśla Wojciech Piech.

W czasie spotkania zastępca prezydenta zapytał o obecny stan walki Służby Celno-Skarbowej z takimi patologicznymi zjawiskami, jak nielegalny hazard w Nowym Sączu. Jak poinformował gość, w naszym mieście od dwóch miesięcy nie zaobserwowano powstania nowych punktów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych.

Wszystkie punkty, które były znane nam czy też policji i innym współpracującym z nami służbom, zostały zlikwidowane, a w ostatnich dwóch miesiącach nie powstały żadne nowe punkty na obszarze miasta Nowego Sącza, a jeżeliby jakiś nowy punkt powstał czy też się odrodził się kiedyś istniejący, to zostanie szybko zlikwidowany – zapewnił podkomisarz Jarosław Maciejko.

Likwidację nielegalnych punktów gier na automatach przewiduje Ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r. (tekst jednolity Dz. U. z dnia 19.01.2018 r. poz. 165), za urządzanie nielegalnych gier na automatach lub posiadanie nielegalnych urządzeń do gier na automatach wysokość kary pieniężnej wynosi 100 tysięcy złotych od każdego automatu. Kontrola hazardu jest jednym z zadań realizowanym przez Służbę Celno-Skarbową.

Mniej hazardu

O skali nielegalnego hazardu świadczy fakt, że w magazynach Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego znajduje się około 6 tys. zajętych automatów. Tylko w ubiegłym roku nowosądecka Delegatura Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zajęła ponad 250 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Wnioski o ukaranie winnych kierowane są do sądu.

Władze miasta Nowego Sącza bardzo pozytywnie oceniają współpracę ze Służbą Celno-Skarbową – mówi zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech. – Fakt, że dzięki aktywnej działalności Nowosądeckiej Delegatury Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w naszym mieście nie istnieją już punkty z nielegalnymi automatami do gry i nie pojawiają się nowe, to ze wszech miar pozytywna wiadomość – podkreśla zastępca prezydenta.

Władze samorządowe zdają sobie sprawę ze znaczenia profilaktyki w zwalczaniu niekorzystnych zjawisk w życiu społecznym.

Walka z patologicznymi zjawiskami w życiu społecznym stanowi przedmiot stałej troski władz samorządowych i bardzo się cieszymy, że między innymi dzięki pracy celników tych zjawisk jest mniej – podkreśla Wojciech Piech.

Dobrą współpracę z władzami Nowego Sącza podkreślają również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.

Nie można zapominać, że sukces w walce z nielegalnym hazardem osiągnięto także dzięki doskonałej współpracy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku i Postępowania Celnego Delegatury Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Nowym Sączu z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Nie tylko ścigają

Warto podkreślić, że celnicy zaczęli aktywniej uczestniczyć w życiu miasta.

Odkąd powierzono mi pełnienie obowiązków zastępcy naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Sączu, to jest od 2016 roku, Służba Celna, a następnie Służba Celno-Skarbowa uczestniczy co roku w uroczystościach z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, gdzie wystawiamy pododdział z honorową asystą przy grobie legionistów. Staramy się także współuczestniczyć we wszystkich innych uroczystościach patriotycznych, związanych ze świętami państwowymi, jak również w świętach społeczności lokalnej – podkreśla podkom. Jarosław Maciejko.

Nowosądecka Delegatura działa na obszarze od powiatu brzeskiego po gorlicki i od dąbrowskiego po nowotarski. Poza walką z nielegalnym hazardem tropi między innymi tzw. karuzele VAT-owskie, przemyt alkoholu, papierosów i nieprawidłowości w obrocie paliwami.

Współpracujemy ze wszystkimi powiatowymi komendami policji na naszym terenie – podkreśla podkom. Jarosław Maciejko. – Jednym z ostatnich dużych sukcesów kierowanego przeze mnie Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku i Postępowania Celnego było zajęcie wspólnie z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Limanowej 125 kilogramów nielegalnego tytoniu, 35 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, 500 litrów nielegalnego alkoholu i znacznej kwoty pieniędzy – wylicza podkom. Maciejko.

Zatrzymano dwie osoby na gorącym uczynku – grozi im kara trzech lat więzienia i wysoka grzywna. Wartość zatrzymanego towaru przekracza kwota blisko 150 tysięcy złotych, natomiast straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconych należności podatkowych to blisko 200 tysięcy złotych.

Źródło: Komunikat Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowy Sącz

O Autorze

8 thoughts on “Nowy Sącz bez nielegalnych automatów do gier

  1. Wolny od hazardu to jest Tarnów, ale tam władza Tego Pana nie sięga. zeby pograć trzeba jechać do Ładnej albo Brzeska

  2. Skończyłem jakąś tam szkołę,bez jakiśch tam specjalnych wyróżnień.Specjalnie przed szereg się nie wychylałem.Szukałem pracy i tak jakoś niespecjalnie ciężkiej,może troszkę po znajomościach.Nudno ale i spać można spokojnie,nie zwolnią cokolwiek bym nie zrobił – nie ma odpowiedzialności za czyny.Popierdzielę troszkę głupot a może i zaistnieję tu i ówdzie.Ot taki serialowy PRLowski wodzirej.
    Ech Polsko dokąd zmierzasz.

  3. Urzędnik spotkał się z innym urzędnikiem. „Wasza praca jest taka świetna, doceniamy to!”. „Wasza jest nie mniej doskonała!”. „Odnosicie same sukcesy, czyli podobnie jak u nas – ciągłe pasmo zwycięstw”. „Faktycznie, wszystko nam się udaje, zatem to jest dokładnie tak samo jak u Was”. No i tak se pogadali z godzinkę, po czy jakaś asystentka napisała z tego komunikat prasowy, który został opublikowany na stronie internetowej obu urzędów i następnie rozesłany do lokalnych mediów.
    Zagadka: jeśli te ich bajdurzenia to stek bzdur, czy cokolwiek to zmieni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.