Pranie brudnych pieniędzy – gra pozorów na coraz większą skalę

Artykuły
Iwo 07:17 14/10/2022

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2024

Z danych policji wynika, że w Polsce rośnie liczba wykrywanych przypadków prania brudnych pieniędzy. Pomiędzy 2017 a 2020 rokiem odnotowano 65% wzrost liczby wszczętych postępowań dotyczących tego przestępstwa, a liczba stwierdzanych przypadków wzrosła w tym samym czasie o prawie 75%.

I choć wolumenowo nie są to zatrważające wartości, to na przestrzeni lat widać wyraźną tendencję wzrostową. W 2020 roku stwierdzono w Polsce 638 przypadków prania brudnych pieniędzy, czyli wpuszczania do obiegu gospodarczego dochodów pochodzących z działalności przestępczej w celu nadania im „legalnego” charakteru. W 2017 roku było 365 takich przypadków. Niepokojąca dynamika wzrostu dotyczy ogółu przestępstw określanych jako gospodarcze, czyli zorganizowanej przestępczości dotyczącej VAT-u, oszustw na portalach aukcyjnych czy podrabiania markowych produktów.

Jednocześnie ubiegłoroczny Bazylejski Indeks AML, niezależny raport oceniający ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (ML/TF) na całym świecie, wskazuje na średni globalny wzrost ryzyka prania pieniędzy w 110 ocenianych jurysdykcjach, pomimo zintensyfikowanych działań legislacyjnych zmierzających do zapobiegania temu procederowi. Przestępcy zdają się być o krok przed regulatorami. Fazy prania brudnych pieniędzy Proces wprowadzenia brudnych pieniędzy do systemu bankowego oraz do legalnego obrotu finansowego zazwyczaj dzieli się na 3 fazy.

Mowa tu o: lokowaniu, maskowaniu i integrowaniu. Co istotne nierzadko poprzedza je faza zmiany miejsca ulokowania środków. Przykładem takiego działania może być transfer kapitału między krajami, przemyt, inwestycja w złoto, biżuterię, a w dalszej kolejności przewiezienie dóbr i upłynnienie ich w innym państwie.

Na etapie lokowania wykorzystuje się metody umożliwiające obejście kontroli bankowych, m.in.: • structuring, czyli dzielenie wpłat (fikcyjne osoby dokonują niewielkich wpłat poniżej progu rejestracji), • smurfing, czyli rozdrabnianie wpłat (wiele podstawionych osób dokonuje małych wpłat), • refining, wymiana banknotów (polega na wymianie walut o wartościach, które nie podlegają obowiązkowi rejestracji, przez osoby podstawione) • blending, polega na mieszaniu pieniędzy czystych i brudnych – (np. myjnie, restauracje albo kasyna).

Layering czyli maskowanie

Maskowanie jest działaniem polegającym na zatarciu wszelkich możliwych śladów, które mogą prowadzić do prawdziwego źródła kapitału. W tej fazie dokonywanych jest wile przelewów pieniężnych do różnych banków poprzez elektroniczne systemy przekazywania środków. Wtedy też występuje handel dobrami ekskluzywnymi, takimi jak kamienie szlachetne, czy złoto. Integration czyli integracja Celem tej fazy jest przywrócenie wypranych środków do systemu gospodarczego. Środki mają już pozory legalności, o czym świadczyć mają dowody takie jak wydane dokumenty bankowe czy dokumenty z organizacji gospodarczych. Na tym etapie wykorzystywane są m.in. fikcyjne sprzedaże, restauracje jak również smurfing.

Gdzie przestępcy najchętniej „piorą pieniądze” ?

Do prania brudnych pieniędzy przestępcy najchętniej wykorzystują przedsiębiorstwa usługowe, takie jak myjnie, pralnie, hotele, siłownie czy restauracje. Tego rodzaju punkty są o tyle użyteczne z punktu widzenia grup przestępczych, że trudno jest określić w ich przypadku istotę przepływów transakcji.

Jednak wraz z rozwojem technologii i elektronicznych form płatności przestępcy przenoszą tzw. pralnie do świata cyfrowego. Z danych Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy Oraz Finansowania Terroryzmu opublikowanych przez Ministerstwo Finansów w 2019 roku wynika, że najbardziej podatne na wykorzystanie w celu prania brudnych pieniędzy są elektroniczne usługi płatnicze oferowane przez poza bankowe podmioty. W tym scenariuszu dochodzi do transferu środków pochodzących z nielegalnych źródeł za pośrednictwem dostawców internetowych, w tym nieformalnych systemów do transferu pieniędzy. Do obarczonych wysokim prawdopodobieństwem zaangażowania nielegalnych środków należą też bezgotówkowa wymiana walut, połączona z transferem środków, czy handel kryptowalutami.

Skalę zjawiska obrazuje raport firmy Chainalysis z 2021 r. zajmującej się analizą blockchain, którego autorzy stwierdzają, że z szacowanych na 21,4 mld USD transakcji kryptowalutowych w 2019 r. działalność przestępcza stanowiła około 2,1 proc. (450 mln USD).

Trendy w walce z przestępczością prania pieniędzy

Na przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) przeznaczane są ogromne środki. Co roku na ten cel wydawanych jest od 715 mld do 1,87 bln euro na całym świecie. Takie kwoty nie dziwią biorąc pod uwagę skalę zjawiska. Transakcje finansowe związane z handlem w latach 2006 – 2015 w blisko 150 krajach rozwijających się aż w 27% były pozornie związane z bezprawnym finansowaniem. Ponadto w około 45% z nich doszło do przekazania środków finansowych do zagranicznych instytucji związanych z obrotem gotówkowym, co jest symptomatyczne dla mechanizmu prania pieniędzy. Z tego względu kraje świata próbują systematycznie nowelizować swoje przepisy w sposób adekwatny do istniejącego zagrożenia i nadążać za rozwiązaniami, które otwierają wciąż nowe możliwości przerzucania środków z nielegalnych źródeł.

Przykładowo Stany Zjednoczone w kwestii przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy wyróżniają dwa zakresy: działanie środków prewencyjnych (preventive or regulatory measures) oraz działanie prawa karnego (criminal measures). Ciekawy jest fakt, że początkowo prawo nakazywało rejestrowanie wszelkich transakcji pieniężnych powyżej 5 tys. dolarów. Z uwagi na zbyt dużą liczbę zgłaszanych transakcji próg ten został zwiększony do 10 tys. dolarów. USA jest ewenementem wśród krajów świata, gdyż jako jeden z niewielu wymaga zgłaszania wszelkich transakcji gotówkowych powyżej wskazanej ustawowej granicy.

Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone kwestię prania pieniędzy spenalizowały dość wcześnie, gdyż już w połowie lat 80 – od obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (The Money Laundering Control Act).

Nasz zachodni sąsiad wprowadził szereg ciekawych rozwiązań legislacyjnych pozwalających skuteczniej wykrywać i przeciwdziałać przestępstwom prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – m.in karalność nawet prób prania pieniędzy. Jednocześnie StGB (Strafgesetzbuch – niemiecki kodeks karny) przewiduje też zwolnienie z kary jeśli przestępca dobrowolnie zgłosi proceder właściwym organom. Warunkiem jest jednak, że w momencie zgłoszenia organy nie miały o nim wiedzy.

W Indiach z kolei ustawa o zapobieganiu praniu pieniędzy przewiduje konfiskatę mienia, które zrodziło się z takiego procederu lub było zaangażowane w taki mechanizm. Polskie przepisy W Polskim prawie penalizacja tego zjawiska nastąpiła stosunkowo późno, bo dopiero na mocy ustawy z 12.10.1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego i zmianie niektórych przepisów prawa karnego (Dz.U. Nr 126, poz. 615). Obecnie art. 299 KK chroni dobro w postaci legalnego pochodzenia środków pieniężnych i innych wartości majątkowych. Penalizuje on wprowadzanie do obrotu gospodarczego środków pochodzących z przestępstwa. Przedmiotem przestępstwa prania brudnych pieniędzy są środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome, lub nieruchomości.

Co istotne znamię „korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego” musi być udowodnione w postępowaniu karnym w taki sam sposób jak wszystkie pozostałe znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 299 § 1 KK.” (R. A. Stefański (red.), Kodeks karny. Komentarz. Wyd. 4, Warszawa 2018). Przestępstwo określone w § 1 ma charakter powszechny, zatem może zostać popełnione przez każdego. Natomiast w przypadku § 2, sprawcą może być wyłącznie pracownik lub osoba działająca w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej, lub innego podmiotu, na którym na podstawie przepisów prawa ciąży obowiązek rejestracji transakcji i osób dokonujących transakcji.

Ważne jest również to, że przestępstwem jest już samo przygotowanie do czynów określonych w § 1 i 2 art. 299 KK. Jednocześnie ustawodawca uznał tu za obligatoryjne orzeczenie przepadku przedmiotów pochodzących bezpośrednio, albo pośrednio z przestępstwa, a także przepadek korzyści z tego przestępstwa, ewentualnie ich równowartości.

Podsumowanie

Pranie brudnych pieniędzy to problem globalny. Słabość prewencji, procedur i egzekucji prawa w jednym miejscu na świecie powoduje, że automatycznie staje się ono przyczółkiem przestępców i miejscem tworzenia anonimowych struktur umożliwiających pranie brudnych pieniędzy z całego świata. Te same konsekwencje i ryzyka niesie bezgotówkowy przepływ środków, którego nie ograniczają przecież państwowe granice i regulacje pojedynczych krajów. Dlatego rozwiązania i procesy przeciwdziałania tego rodzaju przestępczości muszą być projektowane także na globalną skalę.

Autor: Robert Nogacki, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizująca się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców.

Źródło: forumbiznesu.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Depozytariusz Santandera

16:55
24/10/2023

Edit: Wyłudzić kredyt, a nie podatek winno być... Podatku tak naprawdę gwoli scisłości nie ma możliwości wyłudzenia! Art 17 ustawy PTU jesli mnie pamiec nie myli- chodzi o regułę odwrotnego obciążenia gdzie Vat rozlicza nabywca... Oczywiście do którejkolwiek z klauzul podatkowych,a znam ich dziesiątki nie zbliżamy się... Kazus taki😈 Gdzie jest właściwość penalizowana czynem zabronionym jeśli podatek rozlicza nabywca,a komuś stany magazynowe na koniec obrachunkowego okres(u) w Twoim życiu😯

Depozytariusz Santandera

16:43
24/10/2023

Bzdury wybujałej aspiracji kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o czym pisze... Przede wszystkim podstawy zagadnień znajdują sie na stronie Prokuratury Krajowej do w dokumencie obarczonym sygn: P -5/17. Dodatkowo choć znikoma wiedza z obszaru dyrektyw MoneyVal, Opini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego choć powierzchownie warto by było przyswoić treści wobec noweli MoneyVal (jedno L) Następnie formy stadialne to wyższy poziom wiedzy tajemnej, bo dla przykładu nawet jeśli wystawiłem fakture w rozumieniu dokumentu w myśl art 111&14 i 15 kodeksu karnego, ktora nieodzwierciedla rzeczywistego obrotu, mimo to została wprowadzona do obiegu to w takim przypadku na mocy art 56&4kks podatek należny wykazany w takiej fv podlega obowiązkowi odprowadzenia do US różnicy wykazanej wartości należnej pomniejszoną o wartość naliczoną, sumarycznie wykazaną w deklaracji VAT-7((7K)). Co się dzieje Panie zjedzący wszystkie rozumy w takim przypadku? Wachlarz odpowiedzi jest szeroki. Bo jesli okoliczności pracują w obszarze VAT,ale wyłącznie względem ewentualnej dyscypliny podatkowej to z uwagi na względność przepisòw ustawy o PTU(Pojęcie podatek VAT jest wyłącznie formą apelatywizacji językowej dlatego poprawnie politycznie poprzez wzgląd na ustawę o zasadach kształtowania aktów normatywnych jest PTU,a nie VAT. Nie mniej jednak wobec konieczności wpłaty podatku na rzecz Skarbu, nawet jesli dok nieodzwierciedla rzeczywistego obrotu,ale wskazany podatek masz obowiązek uiścić mamy wtedy doczynienia z dokumentem nierzetelnym,a nie sfałszowanym a więc wyłącznie penalizujemy delikt skarbowy wobec art 62&2kks w zw z art 6kks,a nie jak należało by uważać wobec rozszerzonej interpretacji powyzszych bebłów penalizując czyn zawarty w art 271 & 1 i 3 kk w zw z art 273 kk w zb z art 12 kk w zw z art 299 kk. Delikt tego typu jako funkcjan falszu materialnego miala by miejsce gdybym np chciał poprzez fikcyjny obrót zapisany w księgach wyłudzić kredyt albo dotację to wtedy falszerstwo i ewentualna pralnia,ale to też jest dużo,dużo bqrdziej skomplikowane, bo co jeśli skomplikuje się robota o nieświdomkę jako osobę trzecią? Delikt art 299 mozna popełnić wyłącznie z zamiarem bezpośrednim jak swiadomie popełniony! A co jesli statysta na prawdę nic nie wie o przestępstwie, ale np dla wyłudzenia pożyczył 100 tyś zeby ladnie wyglądało na rachunku? Okoliczność dla niego jest kontratypem pozaustawowym kiedy doszło do niekorzystnego obrotu jego mieniem... Pralni tutaj być nie może,a a przy deliktach podatkowych idealny zbieg, nieważne czy czynów czy przepisów najczęściej wlasnie poprzez konsumpcję np wykroczenia i przestępstwa skarbowego nie zezwala na tzw kumulatywną kwalifikację w oparciu o art 8&2kks w zb z art 161kks jako lex specialis do art 11&2 ustawy karnej... Recenzent myśli prof Kardasa lepszy pożytek zrobi jeśli przerobi R.A. Stefańskiego, w polączeniu z warunkiem kontradyktoryjnych standardów procesu w oparciu o opracowanie doktorki, wiceprezeski, karnistki A. Dziergawki o zasadach legalizmu. Oczywiście tak miało być fachowo, a wiedzy tyle co u naszych krajowych specjalistów od przejęć w Europie, fachowców od białych kołnierzyków jak to Kancelaria Rymarz(y) sie w Forbs'ie autoreklamowała... Już tak jako parafrazę dodam,że nawet umocowania pełnomocników procesowych podmiotu z GBR jakoś bez zaangażowania o dobro klienta. Nawet jesli względem obszaru ich pełnomocnictwa zlozone czynią zadość przepisowi nadając charakter legitymacji pełnomocnika, to taka sytuacja nie pozbawia przecież stronę przeciwną możliwości takiego, badź takich umocowań podważyć jeśli jest jakaś prawna furtka, prawda? +1 732 732 441 Lub +48 732732441 korepetycję dla Pań Sędzin, Mecenasek, Prokuratorek, Referentek, 😇

Depozytariusz Santandera

16:38
24/10/2023

Bzdury wybujałej aspiracji kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o czym pisze... Przede wszystkim podstawy zagadnień znajdują sie na stronie Prokuratury Krajowej do w dokumencie obarczonym sygn: P -5/17. Dodatkowo choć znikoma wiedza z obszaru dyrektyw MoneyVal, Opini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego choć powierzchownie warto by było przyswoić treści wobec noweli MoneyVal (jedno L) Następnie formy stadialne to wyższy poziom wiedzy tajemnej, bo dla przykładu nawet jeśli wystawiłem fakture w rozumieniu dokumentu w myśl art 111&14 i 15 kodeksu karnego, ktora nieodzwierciedla rzeczywistego obrotu, mimo to została wprowadzona do obiegu to w takim przypadku na mocy art 56&4kks podatek należny wykazany w takiej fv podlega obowiązkowi odprowadzenia do US różnicy wykazanej wartości należnej pomniejszoną o wartość naliczoną, sumarycznie wykazaną w deklaracji VAT-7((7K)). Co się dzieje Panie zjedzący wszystkie rozumy w takim przypadku? Wachlarz odpowiedzi jest szeroki. Bo jesli okoliczności pracują w obszarze VAT,ale wyłącznie względem ewentualnej dyscypliny podatkowej to z uwagi na względność przepisòw ustawy o PTU(Pojęcie podatek VAT jest wyłącznie formą apelatywizacji językowej dlatego poprawnie politycznie poprzez wzgląd na ustawę o zasadach kształtowania aktów normatywnych jest PTU,a nie VAT. Nie mniej jednak wobec konieczności wpłaty podatku na rzecz Skarbu, nawet jesli dok nieodzwierciedla rzeczywistego obrotu,ale wskazany podatek masz obowiązek uiścić mamy wtedy doczynienia z dokumentem nierzetelnym,a nie sfałszowanym a więc wyłącznie penalizujemy delikt skarbowy wobec art 62&2kks w zw z art 6kks,a nie jak należało by uważać wobec rozszerzonej interpretacji powyzszych bebłów penalizując czyn zawarty w art 271 & 1 i 3 kk w zw z art 273 kk w zb z art 12 kk w zw z art 299 kk. Delikt tego typu jako funkcjan falszu materialnego miala by miejsce gdybym np chciał poprzez fikcyjny obrót zapisany w księgach wyłudzić podatek to wtedy falszerstwo i ewentualna pralnia,ale to też jest dużo,dużo bqrdziej skomplikowane, bo co jeśli skomplikuje się robota o nieświdomkę jako osobę trzecią? Delikt art 299 mozna popełnić wyłącznie z zamiarem bezpośrednim jak swiadomie popełniony! A co jesli statysta na prawdę nic nie wie o przestępstwie, ale np dla wyłudzenia pożyczył 100 tyś zeby ladnie wyglądało na rachunku? Okoliczność dla niego jest kontratypem pozaustawowym kiedy doszło do niekorzystnego obrotu jego mieniem... Pralni tutaj być nie może,a a przy deliktach podatkowych idealny zbieg, nieważne czy czynów czy przepisów najczęściej wlasnie poprzez konsumpcję np wykroczenia i przestępstwa skarbowego nie zezwala na tzw kumulatywną kwalifikację w oparciu o art 8&2kks w zb z art 161kks jako lex specialis do art 11&2 ustawy karnej... Recenzent myśli prof Kardasa lepszy pożytek zrobi jeśli przerobi R.A. Stefańskiego, w polączeniu z warunkiem kontradyktoryjnych standardów procesu w oparciu o opracowanie doktorki, wiceprezeski, karnistki A. Dziergawki o zasadach legalizmu. Oczywiście tak miało być fachowo, a wiedzy tyle co u naszych krajowych specjalistów od przejęć w Europie, fachowców od białych kołnierzyków jak to Kancelaria Rymarz(y) sie w Forbs'ie autoreklamowała... Już tak jako parafrazę dodam,że nawet umocowania pełnomocników procesowych podmiotu z GBR jakoś bez zaangażowania o dobro klienta. Nawet jesli względem obszaru ich pełnomocnictwa zlozone czynią zadość przepisowi nadając charakter legitymacji pełnomocnika, to taka sytuacja nie pozbawia przecież stronę przeciwną możliwości takiego, badź takich umocowań podważyć jeśli jest jakaś prawna furtka, prawda? +1 732 732 441 Lub +48 732732441 korepetycję dla Pań Sędzin, Mecenasek, Prokuratorek, Referentek, 😇
E-PLAY.PL