Quo Vadis hazardzie w Polsce?

Gry hazardowe
Bartosz 05/04/2017

Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2017

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej, której nadrzędnym celem jest ograniczenie występującej na szeroką skalę szarej strefy oraz ochrona samych graczy, którzy często popadają w uzależnienie od hazardu.

Zmiany w ustawie hazardowej, czy na lepsze?

Ustawa z dnia 15 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany mające uporządkować rynek hazardowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapisy niniejszej ustawy w większości obowiązują już od 1 kwietnia 2017 roku i nie jest to prima aprilis dla branży hazardowej oraz dla dużej rzeszy graczy.

Monopol państwa

Jak przewidują nowe regulacja jednoosobowa spółka Skarbu Państwa ma być monopolistą w zakresie gier hazardowych organizowanych w Internecie, m.in. w przedmiocie gier karcianych czy też ruletki. Wyłączone spod monopolu Państwa pozostaną w dalszym ciągu loterie promocyjne oraz zakłady wzajemne.
Jeżeli chodzi o gry na automatach poza kasynami to podobnie jak w powyższym przypadku monopol będzie miało Państwo, a wyłącznym organizatorem takowych gier zostanie jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która to będzie organizować salony przeznaczone do gier na automatach. Miejsca takie będą przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich, by przeciwdziałać szerzeniu hazardu wśród dzieci i młodzieży. Wspominany wcześniej salon podlegać będzie licznym ograniczeniom i obostrzeniom prawnym w tym stosownym kontrolom ze strony organów państwa. Przykładowo w salonie gier nadzorowanym przez Państwo znajdzie się od trzech do pięćdziesięciu maszyn do gry, same salony nie będą mogły znajdować się w bliskiej okolicy placówek oświatowo-wychowawczych, co w istotny sposób różni ją od dotychczasowo obowiązujących zapisów gdyż nie zawierały one podobnej notacji.

Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą

Wprowadzona ustawa zawiera także nową instytucję tzw. Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Niniejszy Rejestr zacznie oficjalnie funkcjonować od 1 lipca 2017 roku, będzie on jawny, prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym automatyczne przekazywanie informacji do systemów przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych, w tym m.in. banków.
Wpisowi do rejestru podlegać będą: domeny internetowe wykorzystywane do prowadzenia gier hazardowych bez koncesji, zezwolenia czy też dokonania zgłoszenia wymaganego przez ustawę, kierowane do usługobiorców na terytorium Polski.

Zmiany również dla operatorów telekomunikacyjnych

Nowa ustawa określa również obowiązki dla operatorów komunikacyjnych. Od 1 lipca 2017 roku operatorzy telekomunikacyjni świadczący usługi dostępu do sieci Internet będą zobowiązani do:
1. nieodpłatnego zablokowania dostępu do stron internetowych, które wykorzystują nazewnictwo domen wpisanych do rejestru w przeciągu 48 godzin od dokonania wpisu do powyższego Rejestru
2. nieodpłatnego przekierowania połączeń odwołujących się do nazw domen internetowych wpisanych do Rejestru do strony internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, z komunikatem zawierającym stosowny odnośnik do lokalizacji prowadzonego rejestru.

Poker

W dalszym ciągu gra w pokera ze znajomymi na pieniądze bez dokonania stosownego zgłoszenia jest w praktyce nielegalna, oczywiście otwarta pozostaje kwestia skutecznego egzekwowania przez Państwo nałożonego zakazu. Jeżeli chodzi natomiast o turnieje pokera to oprócz kasyn, będą je mogły zorganizować także podmioty nie posiadające koncesji na prowadzenia kasyna jeżeli wygraną z turnieju będą nagrody rzeczowe, o wartości poniżej 2000 zł.

Całość czytaj na: biznes.gazetaprawna.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL