Skradziono dane ponad 18 tys. osób

Nazwiska, numery PESEL, adresy mailowe i numery telefonów – takie dane 18,5 tys. osób mogły trafić w niepowołane ręce. Wszystko przez błąd w konfiguracji strony internetowej.

Loteria „PIT w Gdańsku. To się opłaca” to organizowana przez gdański magistrat akcja, która miała zachęcić do rozliczania podatków w mieście zarówno mieszkańców, jak i osoby, które w Gdańsku tylko pracują. Udział w loterii jest premiowany nagrodami rzeczowymi w postaci samochodu hybrydowego, 10 elektrycznych hulajnóg oraz 15 rowerów.

Chęć wzięcia udziału w zabawie zadeklarowało 18,5 tys. osób. W formularzu konkursowym zainteresowani musieli podać: imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu, adres e-mail oraz miejsce złożenia deklaracji podatkowej. Teraz okazuje się, że dane tych osób są zagrożone.

Wszystko za sprawą błędu w konfiguracji strony pitwgdansku.pl, który umożliwił kradzież pliku zawierającego newralgiczne dane. Firma PlayPrint Polska poinformowała, że błąd został już zlokalizowany i naprawiony.

Ślady informatyczne popełnionego naruszenia zostały zabezpieczone. Zmieniona została konfiguracja strony internetowej, wprowadzono kolejny poziom zabezpieczeń. Naruszenie, do którego doszło, dotyczy rejestracji przeprowadzonych do 27 kwietnia do godz. 3
– mówi Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska sp. z o.o.

Do wszystkich osób, których dane mogły zostać skopiowane, wysłano SMS-y z informacją o zagrożeniu. Zgodnie z przepisami RODO PlayPrint Polska sp. z o.o. zgłosiła cyberprzestępstwo do Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz do organów ścigania w związku z podejrzeniem popełnienia czynu zabronionego, za który grożą co najmniej dwa lata pozbawienia wolności.

Nie wiadomo, czy dane z pliku zostały w jakikolwiek sposób wykorzystane. To wyjaśni postępowanie organów ścigania. Osoby, które otrzymały SMS z ostrzeżeniem, muszą jednak liczyć się z tym, że na swój numer telefonu lub adres e-mail mogą otrzymywać niechcianą korespondencję. W najgorszym przypadku konsekwencją może być nawet próba podszycia się poprzez wykorzystanie nazwiska czy numeru PESEL.

Organizator zdecydował, że losowanie nagród odbędzie się zgodnie z planem, czyli 9 maja.

System informatyczny był zabezpieczony, dlatego jakakolwiek zmiana w pliku ze zgłoszeniami nie była możliwa. Wszystkie upoważnione osoby wezmą udział w losowaniu nagród
– podkreśla Koczorowski.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *