Straty budżetu z powodu braku kontroli nad przychodami kasyn

Gry hazardowe
Bartosz 02/04/2014

Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2014

Czarnogóra: Brak nadzoru nad przychodami kasyn i zakładów bukmacherskich, nielegalne zakłady przy pomocy samoobsługowych terminali, niewyjaśniona kwestia wykorzystywania pieniędzy z gier losowych oraz brak woli politycznej uregulowania tego problemu to główne przyczyny z powodu których budżet kraju rocznie traci miliony euro.

 

Zdaniem ekspertów wprowadzenie odpowiednich rozwiązań pozwoliłoby znacznie zwiększyć wpływy do budżetu z dotychczasowego poziomu 5,54 mln EUR w skali roku do kwot wielokrotnie wyższych i przypominają, że od 10 lat obowiązuje ustawa o grach losowych, w której zdefiniowano, że Urząd ds. Gier Losowych (Uprava za igre na sreću) oraz Ministerstwo Finansów będą sprawowały nadzór elektroniczny nad wpłatami w kasynach zakładach bukmacherskich w celu opodatkowania realnych przychodów realizowanych przez te przedsiębiorstwa.

Wedle ostrożnych szacunków wprowadzenie takiego systemu kontroli mogłoby poskutkować zwiększeniem wpływów do budżetu dodatkowymi 10 mln EUR rocznie. Tymczasem dopiero przed dwoma tygodniami rozpoczęto procedurę przetargową zakupu systemu kontrolnego, a przedsiębiorcy trudniący się hazardem do tej pory płacą koncesje na oko, a nie na podstawie systemu kontrolującego rzeczywistą wysokość wpływów. Fakty mówią same za siebie, w sąsiednich Słowenii i Chorwacji, w których wprowadzono system monitorowania przychody z gier losowych stanowią 1,1% PKB, natomiast w Czarnogórze zaledwie 0,31% PKB.

Czytaj całość na: balkanistyka.org

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL