Szwecja planuje dołączyć do Konwencji z Macolin

Odpowiedzialny hazard
Wiktor Czerwiński 11/10/2023

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2023

Szwedzki rząd ogłosił plany przystąpienia do europejskiego traktatu dotyczącego ustawiania wyników zawodów sportowych, znanego jako Konwencja Macolin.

Szwedzki minister rynków finansowych Niklas Wykman oraz minister zdrowia i spraw społecznych Jakob Forssmed ogłosili plany przystąpienia Szwecji do Konwencji Macolin „tak szybko, jak to możliwe”.

Informację tę opublikowała szwedzka gazeta Expressen.

Czy jest Konwencja Macolin?

W 2014 r. UE wraz z państwami i organizacjami światowymi, przyjęła konwencję z Macolin, wiążący prawnie instrument międzynarodowy mający na celu zwalczanie korupcji na skalę światową. UE odegrała znaczącą rolę w procesie opracowywania projektu konwencji.

Konwencja wymaga od władz publicznych współpracy z organizacjami sportowymi i operatorami zakładów bukmacherskich. Traktat proponuje także wspólne ramy prawne współpracy międzynarodowej.
Polityka poprzedniego rządu polegała na czekaniu z podpisaniem do momentu, aż konwencja stanie się prawem europejskim. Traktat miał jednak trudności z przyjęciem go na szczeblu europejskim. Szczególną przeszkodą okazał się rząd maltański.
Rząd zwrócił uwagę, że zawarta w konwencji definicja nielegalnego hazardu sprawi, że duża część gier licencjonowanych przez MGA stanie się niezgodna z prawem.

„W ciągu lat, które minęły od sporządzenia konwencji, większość pozostałych krajów UE zdecydowała się przystąpić samodzielnie. Szwecja też powinna była to zrobić” – oświadczyli ministrowie.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL