Zawiadomienie NIK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Totalizatora Sportowego

Najczęściej czytane Prawo hazardowe
Iwo 29/06/2021

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2024

NIK zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Totalizatora Sportowego przy wyborze dostawcy 300 terminali do gier hazardowych wraz z oprogramowaniem oraz licencją – podała NIK. W ocenie Izby, spółka naraził ją na powstanie szkody w wysokości co najmniej 9,8 mln zł.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała we wtorek o wynikach kontroli ws. „Realizacji procedur zakupowych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa„. Jak podała Izba, kontrolą objęto 19 spółek z udziałem Skarbu Państwa, w tym 12 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Okres objęty kontrolą to lata 2016-2020 (I półrocze).

„Najwyższa Izba Kontroli – Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji – skierowała 16 listopada 2020 r. do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zarząd Totalizatora Sportowego sp. z o.o. poprzez dokonanie bez zachowania konkurencyjnego trybu wyboru dostawcy 300 terminali do gier hazardowych wraz z oprogramowaniem oraz zakup licencji do centralnego systemu zarządzania terminalami, a także odstąpienie od dochodzenia części kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez tego dostawcę”

– poinformowała NIK w raporcie.

Zdaniem Izby, z tego powodu spółka poniosła szkodę majątkową w wysokości co najmniej 9,8 mln zł. NIK sformułowała wniosek pokontrolny o podjęcie przez zarząd Totalizatora Sportowego „działań zapewniających szczegółową weryfikację zaistnienia regulaminowych przesłanek odstąpienia od stosowania procedur przetargowych przy dokonywaniu zakupów„.

Izba przekazała w raporcie, że w 15 spośród 19 objętych kontrolą spółkach z udziałem Skarbu Państwa w sposób prawidłowy opracowano, wdrożono oraz stosowano procedury dokonywania zakupów zaopatrzeniowych. Określone w procedurach rozwiązania uwzględniały specyfikę działalności danej spółki, jak również były ukierunkowane na optymalizację zakupów pod względem ilościowym, jakościowym i cenowym.

Zdaniem NIK, stosowanie tak sformułowanych procedur zakupowych stwarzało możliwości efektywnego i gospodarnego wydatkowania środków finansowych. (…)

Źródło: PAP

Od Redakcji: Przypominamy, że chodzi w tym zawiadomieniu głównie o zakup automatów MERKUR z koncernu Gauselmann oraz licencji do centralnego systemu zarządzania terminalami marki AXES Network, o którym pisaliśmy TUTAJ
Zakupy terminali do gry były dokonywane poprzez ówczesnego przedstawiciela MERKUR, Pana Kamila Kliniewskiego, o którym pisaliśmy w naszym portalu TUTAJ

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL