Uwagi o nieprawidłowościach i lukach w prawie na przykładzie ustawy hazardowej

Gry hazardowe
Bartosz 20/10/2015

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2020

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf już w lipcu 2015 roku zgłaszała problem rozbieżności w wykładni i stosowaniu art. 107 § 1 k.k.s. oraz przepisów ustawy o grach hazardowych, do których odsyła rzeczony artykuł k.k.s.

W wydawnictwie Sądu Najwyższego Pani Prezes zauważa, iż część sądów powołując się na orzecznictwo TSUE przyjmuje, że przepisy ustawy o grach hazardowych mają charakter techniczny i wobec braku notyfikowania Komisji Europejskiej ustawy o grach hazardowych należy odstąpić od stosowania tych jej postanowień, które wypełniają blankietowy przepis art. 107 § 1 k.k.s.

Druga linia orzecznicza przyjmuje, że naruszenie obowiązku notyfikacji przepisów technicznych ma charakter naruszenia trybu ustawodawczego i jeśli sąd dochodzi do takiego wniosku, może nie stosować tych przepisów tylko w ten sposób, że zawiesi postępowanie i skieruje stosowne pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast do czasu stosownego rozstrzygnięcia brak jest podstaw do odmowy stosowania przepisów ustawy o grach hazardowych.

Dostrzeżone rozbieżności dotyczą w istocie dwóch kwestii:

– tego, czy wspomniane przepisy ustawy o grach hazardowych mają charakter techniczny,
– oraz tego, jaki powinien być skutek stwierdzenia technicznego charakteru tych przepisów przez sąd karny.

Wobec takiej rozbieżności w interpretacji zachodzi potrzeba rozważenia uruchomienia procedury abstrakcyjnego pytania prawnego przewidzianego w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Wobec braku rozstrzygnięcia technicznego charakteru przepisów ustawy o grach hazardowych przez Trybunał Konstytucyjny należałoby postulować podjęcie prac legislacyjnych, które umożliwiłyby sądom prawidłowe stosowanie przepisów ustawy o grac hazardowych, do których odsyła art. 107 § 1 k.k.s.

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zauważa również iż w doktrynie przeważający jest pogląd, że art. 6 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych mają charakter techniczny i wobec tego koniecznym jest wskazanie skutku tego poglądu w sferze stosowania prawa.

A także, że nowelizacja ustawy o grach hazardowych z dnia 26.05.2011 prawidłowo notyfikowana Komisji Europejskiej, nie doprowadziła do zniwelowania skutków braku notyfikacji pierwotnego tekstu ustawy!

Wobec powyższego Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zgłosiła nieprawidłowość, polegająca na niejasności, czy przepisy ustawy o grach hazardowych, do których odsyła blankietowy przepis art. 107 § 1 k.k.s., mają charakter techniczny w rozumieniu dyrektywy 98/34/WE.



0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL