Dopalacze i hazard jako narkotyki XXI wieku

hazard

Dopalacze, ich prekursory i nielegalny hazard uznane zostały za nowe uzależnienia XXI wieku podczas konferencji dla dyrektorów szkół w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Początek roku szkolonego to dobra okazja aby wrócić do tematu uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Często dopalacze są uważane za mniejsze zło niż narkotyki. O skutkach uzależnień od dopalaczy i hazardu dyskutowano 10 września br. podczas konferencji „Narkotyki XXI wieku” zorganizowanej przez Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W dyskusji poza przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli lekarze, policjanci, toksykolodzy.

Zdaniem ekspertów likwidacja sklepów z dopalaczami oraz pojawienie się nowych kanałów dystrybucji, a także ostatnie przypadki zatruć na terenie województwa stanowią nowe wyzwania dla służb rządowych oraz placówek oświatowych w skutecznym zwalczaniu utrzymującego się zjawiska używania nowych narkotyków przez młodzież.

Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie – Wioletta Borek przedstawiła rolę KAS w zwalczaniu wprowadzania na polski rynek dopalaczy, sterydów, podrabianych leków.

KAS bierze udział w wielu akcjach mających na celu zwalczanie przewozu i obrotu dopalaczami i innymi niedozwolonymi substancjami. Kontrolujemy przesyłki sprowadzane z zagranicy, czy ich zawartość faktycznie odpowiada deklaracjom. Kontrolujemy przewóz przez granicę. W trakcie tych działań wykrywamy różne niebezpieczne substancje, które m.in. dzięki współpracy z innymi instytucjami jesteśmy w stanie zidentyfikować i zatrzymać. Jako KAS zajmujemy się również innym narkotykiem XXI wieku jakim jest nielegalny hazard. Tam gdzie jest nielegalny hazard bardzo często są narkotyki i dopalacze, a tam gdzie pojawiają się narkotyki pojawia się i hazard. To bardzo niebezpieczna pętla. – powiedziała Dyrektor Borek.

Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przedstawiając walkę z nielegalnym hazardem podkreślali skutki jakie nielegalny hazard wywołuje u młodzieży. Pani Izabela Żmuda podkreślała, że tak naprawdę w naszym otoczeniu i otoczeniu naszych dzieci znajduje się wiele hazardowych pokus.

Każdy z państwa kupił kiedyś zdrapkę, wielu z nas ulegając namowom naszych dzieci kupuje im kolejną kuleczkę w automacie, czy kolejny zestaw kart, które mają zawierać jakieś nowe karty. Pamiętajmy w hazardzie wygrywa tylko jego organizator – podkreślała Pani Żmuda.

Przedstawiono kilka przykładów miejsc, w których umiejscowione są nielegalne automaty do gry. Pan Marek Nowak podkreślał, że są one ustawiane w różnych mało atrakcyjnych miejscach.

Często są to garaże, czy nieczynne oficjalnie lokale, które wpuszczają sobie znanych klientów. Tam nikt nie sprawdza, czy gracz jest pełnoletni. Dlatego tak łatwo jest wciągnąć młodych ludzi w nielegalne i niszczące uzależnienie od gier.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *