Rejestr domen pomaga w walce z internetowym hazardem

rejestr domen

Przypominamy, że dostawcy internetu od 1 lipca 2017 r. mają nowe obowiązki dotyczące uniemożliwiania dostępu do stron internetowych z hazardem.

Od 1 lipca 2017 r. przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy świadczą usługę dostępu do internetu, mają obowiązek:

  1. nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron www, które wykorzystują nazwy domen internetowych, wpisanych do „Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” [1],
  2. nieodpłatnego przekierowania połączeń (odwołujących się do nazw domen wpisanych do Rejestru) do komunikatu na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, że strona www, z którą podjęto próbę połączenia, jest wykorzystywana do nielegalnego oferowania gier hazardowych [2].

Zwalczanie szarej strefy w hazardzie

Regulacje te zostały wprowadzone w nowelizacji ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 r. Zmierzają one do zapewnienia najwyższego poziomu ochrony uczestnikom gier hazardowych i podniesienia poziomu świadomości społeczeństwa co do zagrożeń związanych z nielegalnym hazardem. Chodzi również o ograniczenie szarej strefy w środowisku gier hazardowych, szczególnie w internecie.

Rejestr nielegalnych domen www

Dzięki nowelizacji utworzono m.in. „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” (pod adresem hazard.mf.gov.pl), prowadzony przez Ministra Finansów.

Są tam wpisywane nazwy domen internetowych, wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia wymaganego przez ustawę, dla usługobiorców w Polsce [3].

Wysokie konsekwencje finansowe

Ministerstwo Finansów jednocześnie informuje, że przedsiębiorca telekomunikacyjny, który nie wywiązuje się z obowiązków dotyczących blokowania lub przekierowywania domen z nielegalnym hazardem, podlega karze pieniężnej w wysokości do 250 tys. zł.

[1] domeny zostaną usunięte z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adres IP – art. 15f ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 165)

[2] art. 15f ust. 5 pkt 2 ustawy

[3] art. 15f ust. 4 pkt 1 ustawy

Źródło: Ministerstwo Finansów

1 komentarz w “Rejestr domen pomaga w walce z internetowym hazardem

  1. Tak to jest, jak debile biorą się za sprawy techniczne. Po 5 sekundach (czas na zmianę parametrów wyszukiwarki) wszystko jest dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *