Kontrola celników i nielegalne automaty

Automaty
Bartosz 17/08/2016

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia 2016

Tylko w Strzelinie działa kilkanaście punktów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych. Celnicy zabezpieczyli w ubiegłotygodniowej akcji trzy maszyny w jednym z lokali przy ul. Kościuszki.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Izby Celnej we Wrocławiu skontrolowali jeden z punktów z nielegalnymi automatami do gier hazardowych przy ul. Kościuszki w Strzelinie. Jak udało nam się dowiedzieć, celnicy zabezpieczyli trzy maszyny. Przewieziono je do magazynu depozytowo-likwidacyjnego Izby Celnej we Wrocławiu. – Zmieniona ustawa w tym zakresie jednoznacznie wskazuje, iż gry hazardowe można realizować wyłącznie w kasynach – zaczyna Arkadiusz Barędziak, rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu. – Na Dolnym Śląsku są cztery takie ośrodki (trzy we Wrocławiu, jeden w Lubinie). Wszystkie pozostałe punkty, w których znajdują się automaty do gier są więc nielegalne – dodaje. Celnicy kontrolują wiele takich miejsce. Tylko w ciągu ubiegłego roku zabezpieczono w naszym województwie ponad 2 tysiące automatów.

W tym roku, jak dotąd, już ponad 600. Jak jednak przyznają celnicy, w miejsce zabieranych automatów szybko pojawiają się nowe. Proceder trwa w najlepsze, nie tylko w naszym powiecie. W Strzelinie działa kilkanaście takich punktów. – W 2016 r. funkcjonariusze Dolnośląskiej Służby Celnej przeprowadzili pięć kontroli, w wyniku których zarekwirowano łącznie 11 automatów. Kontroli poddano punkty znajdujące się w Strzelinie przy ul. Dzierżoniowskiej, Brzegowej oraz Kościuszki – informuje Barędziak. Kary grożą nie tylko właścicielowi automatów, ale także właścicielom punktów, w którym prowadzony jest nielegalny hazard. – Urządzanie i prowadzenie gier na automatach niezgodne z przepisami ustawy o grach hazardowych zagrożone jest odpowiedzialnością wynikającą z art. 107§ 1 kodeksu karnego skarbowego, tj. grzywną oraz przepadkiem przedmiotów. Dodatkowo, ustawodawca wprowadził karę pieniężną (na podst. art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych), która wynosi 12 tysięcy złotych od każdego automatu – ostrzega.

Nałożą kary

Jakie dalsze działania zostaną podjęte w sprawie zabezpieczonych automatów z ubiegłego tygodnia? – Po przeprowadzeniu kontroli materiały sprawy zostaną przekazane do komórki dochodzeniowo-śledczej celem wszczęcia postępowania karnego skarbowego o czyn z art. 107§ 1 oraz do komórki akcyzy i gier celem nałożenia kary pieniężnej – informuje Barędziak. – Przedmiotowe postępowania będą prowadzone przez naczelnika Urzędu Celnego we Wrocławiu. Jeśli postępowanie pozwoli na sformułowanie aktu oskarżenia zostanie on wniesiony do właściwego miejscowego sądu rejonowego, natomiast kara zostanie nałożona przez Naczelnika Urzędu Celnego. Mając na uwadze uprawnienia prokuratury, musi ona zatwierdzać czynności celników i na każdym etapie może włączyć się w prowadzone postępowanie, obejmując je nadzorem lub przejmując do własnego prowadzenia – dodaje.

Całość czytaj na: sloworegionu.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL