Pierwsze czytanie ustawy hazardowej: Podsumowanie

Najczęściej czytane
Bartosz 13/09/2016

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

W czasie dzisiejszych prac pojawił się m.in. temat pokera i sukcesów naszych graczy.

Czytanie rozpoczęło się od wystąpienia wiceministra finansów Wiesława Janczyka, który mówił m.in., że celem nowelizacji jest ochrona niepełnoletnich, a projekt ma wejść w życie od 1. stycznia 2017 roku. Dodał, że celem zmian nie są dodatkowe pieniądze do budżetu, a likwidacja szarej strefy i zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa graczy.

*****

Liveblog z dzisiejszych prac Sejmu nad rządowym projektem nowelizacji ustawy hazardowej.

*****

Jeśli chodzi o prezentowanie stanowisk klubów i kół poselskich nt. projektu, to posłanka PiS Maria Zuba mówiła, że dotychczasowe nowelizacje nie wyeliminowały patologii; skutkiem obecnej ustawy jest brak przejrzystości przepisów; projekt rządu zwiększy ochronę graczy, zmniejsza obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców i zwiększa dochód państwa (oczekuje się dodatkowych 1,5 mld złotych). Wyraziła poparcie dla projektu i skierowanie go do dalszych prac.

Poseł PO Zbigniew Konwiński mówił, że rząd chce wprowadzić monopol na znaczą część hazardu i jednocześnie zwiększyć dostęp do gier hazardowych, w szczególności automatów. W ocenie PO ccelem ustawy jest zwiększenie wpływów do budżetu. PO może poprzeć część dot. ograniczania szarej strefy, walce z uzależnieniami, ale jest przeciwko zwiększaniu dostępu do hazardu.

Rafał Wójcikowski z Kukiz’15 mówił, że w 2009 roku wylano dziecko z kąpielą. Dodał jednak, że proponowany monopol to bardzo złe rozwiązanie, także w innych dziedzinach życia. ,,Mówicie o zyskach dla budżetu, ale nie mówicie o kosztach np. zakupu automatów dla państwowego monopolisty. A to będzie kosztować 1,8 mld złotych. Jeśli nie uda Wam się zablokować szarej strefy, to wyrzucicie pieniądze w błoto. Na to nie może być zgody”- powiedział. Wyraził także wątpliwość, że państwu uda się przejąć 80% szarej strefy. Na koniec pytał, o to, co będzie jeśli Komisja Europejska, która obecnie analizuje projekt rządu, wypowie się negatywnie. Zwrócił także uwagę na to, że pokera powinno się w końcu ucywilizować, ponieważ to ważna gra, w której Polacy odnoszą sukcesy.

Więcej  czytaj na: e-playpoker.com

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darko

22:10
14/09/2016

Co najwyżej nie będą jak o i twierdzą działać część ustawy natomiast 100tys będzie kary bo to nie jest przepis techniczny żeby nas straszyć5

KVL

08:42
14/09/2016

A komisja wypowie się negatywnie i co dalej to samo ustawa nie obowiązuje??? Czy zaczną rozstawiać państwowe mimo wszystko???
E-PLAY.PL