Co grozi za posiadanie nielegalnych automatów do gry

Gry hazardowe
Iwo 11/02/2022

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2022

Kolejny post z cyklu postów na temat przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych przeciwko organizacji gier hazardowych. Tym razem o nielegalnym posiadaniu automatu do gier.

Zgodnie z art. 107 d k.k.s., kto wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć posiada automat do gier, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

🔎Przepis ten funkcjonuje od 2017 r. kiedy to znowelizowano ustawę o grach hazardowych. Pomimo, że w ustawie o grach hazardowych już dawno istniał zakaz posiadania automatów poza kasynami, to w dalszym ciągu takie automaty były lokalizowane w punktach gastronomicznych, na stacjach paliw itp.

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, zakazane jest posiadanie automatów do gier z wyjątkiem:
1) podmiotu posiadającego koncesję na prowadzenie kasyna gry,
2) spółki wykonującej monopol państwa w zakresie gier na automatach w salonach gier,
3) jednostki badającej, posiadającej upoważnienie ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
4) jednostki organizacyjnej administracji publicznej, sprawującej nadzór lub uprawnionej do kontroli przestrzegania przepisów o grach hazardowych,
5) producenta lub dystrybutora automatów do gier posiadającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
6) przedsiębiorcy dokonującego naprawy zarejestrowanego automatu do gier,
7) przedsiębiorcy dokonującego przewozu automatów do gier, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na zlecenie uprawnionych podmiotów.

Czynności sprawcze w przypadku tego czynu polegają na:
– posiadaniu automatu do gier wbrew warunkom koncesji,
– posiadaniu automatu do gier bez wymaganego urzędowego sprawdzenia,
– posiadaniu automatu do gier bez wymaganych urzędowych zamknięć.

automatyPosiadaczem rzeczy – w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel, jak również ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą tzw. posiadacz zależny.

👉🏼Występek ma charakter indywidualny. Oznacza to, że może być popełniony jedynie przez osobę, której udzielono koncesji na prowadzenie kasyna gry, osobę na której ciąży obowiązek poddania automatu urzędowemu sprawdzeniu czy osobę, względem której podjęto czynności związane z urzędowym zamknięciem. Krąg podmiotów zawężono do tych, którzy legalnie urządzają gry na automatach.

👉🏼Czyn może być popełniony jedynie umyślnie, z zamiarem bezpośrednim – czyli sprawca chce popełnić czyn zabroniony, lub ewentualnym, czyli sprawca przewidując popełnienie czynu zabronionego, godzi się na to[1].

[1] I. Zgoliński, Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe [w:] Kodeks karny skarbowy, Komentarz, Warszawa 2018, s. 616.

Autor: Justyna Grusza-Głębicka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL