Fiskus zdusi lewy hazard i da miliardy budżetowi?

Gry hazardowe
Bartosz 31/05/2016

Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2016

Nawet 2,4 mld zł rocznie dodatkowych dochodów do budżetu państwa spodziewa się Ministerstwo Finansów z ograniczenia szarej strefy na rynku gier hazardowych. Ma je dać podatek od części zysków przejętych od bukmacherów nielegalnych w naszym kraju.

Ministerstwo Finansów, które jeszcze niedawno zaprzeczało, że pracuje nad nowelizacją ustawy o grach hazardowych, wysłało do konsultacji międzyresortowych jej projekt. „Poziom kontroli państwa nad rynkiem gier hazardowych jest niewystarczający, czego konsekwencją jest niemożliwy do wyeliminowania przy narzędziach dostępnych w obecnym systemie prawnym obszar działalności nielegalnej o znacznych rozmiarach, zwłaszcza w zakresie gry na automatach oraz przez sieć internet” – tłumaczy w uzasadnieniu projektu. „Z uwagi na rozmiar nielegalnej działalności w określonych obszarach rynku gier hazardowych budżet traci znaczne dochody z racji pozostawania takiej działalności poza obszarem opodatkowanym podatkiem od gier” – dodaje.

Blokowanie stron internetowych

Szara strefa na rynku internetowych gier losowych w Polsce bije rekordy. Legalni bukmacherzy oceniają ją na… 90 proc. Wartość obrotów na tym rynku przekroczyła już 5 mld zł. Tylko nie więcej niż 10 proc. z tego przypadło na cztery zarejestrowane u nas legalnie działające firmy: Fortunę, STS, Milenium i Totolotka. Reszta przypadła nielegalnym bukmacherom oferującym swoje usługi z zagranicy, niepłacącym w Polsce podatku ani niepodlegającym polskiemu prawu.

Rząd chce mocno ograniczyć szarą strefę. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada więc przede wszystkim blokowanie stron internetowych nielegalnych w naszym kraju bukmacherów. Będzie też blokowanie płatności związanych z nielegalnymi zakładami. „Blokowanie stron internetowych oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia stosują Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Estonia, Rumunia, Łotwa, Austria, Belgia” – wylicza resort finansów. „Blokowanie płatności dokonywanych na rzecz podmiotów oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia – Litwa, Łotwa, Estonia” – dodaje.

Czytaj całość na: wyborcza.biz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL