Pierwsze czytanie noweli ustawy o grach hazardowych

Gry hazardowe
Bartosz 04/12/2014

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2014

Dziś odbyło się pierwsze czytanie noweli ustawy o grach hazardowych, która m.in. dopuszcza urządzanie w Polsce gier hazardowych przez spółki akcyjne i z o.o. z siedzibą na terenie UE. To odpowiedź na formalne zarzuty Komisji Europejskiej w tej sprawie.

– Celem propozycji jest przede wszystkim umożliwienie prowadzenia działalności na terytorium Rzeczpospolitej za pośrednictwem oddziału przez spółki europejskie, co będzie zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE i będzie wychodziło naprzeciw postulatom zgłaszanym przez Komisję Europejską – mówił wiceminister finansów Jarosław Neneman, przedstawiając projekt przygotowany w tym resorcie posłom z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak dodał, zmiany mają ponadto na celu rozstrzygnięcie wątpliwości co do notyfikacji ustawy o grach Komisji Europejskiej.

– Ponadto są wątpliwości dotyczące notyfikacji i chcemy te wątpliwości rozstrzygnąć jednoznacznie. Będzie to korzystne i dla sądów, i podmiotów działających na tym rynku – dodał Neneman.

Wątpliwości co do zgodności ustawy o grach hazardowych z 2009 roku z prawem UE związane są m.in. z wprowadzonym przez ustawę zakazem gry na automatach. Rząd nie notyfikował tej ustawy Komisji Europejskiej, choć – zdaniem niektórych ekspertów – należy ją postrzegać jako przepisy techniczne, które podlegają obowiązkowi takiej notyfikacji. Dlatego część branży hazardowej kwestionowała w polskich sądach decyzje wydane na jej podstawie. Jeden z sądów zwrócił się o rozstrzygnięcie w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a ten w orzeczeniu z 2012 r. nie wydał jednoznacznego wyroku i zostawił decyzję polskim sądom.

Jak mówił wiceminister finansów, nowe przepisy mają także umożliwić skrócenie wydawania rozstrzygnięć w przedmiocie decydującym o charakterze gier.

Czytaj całość na: money.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kazik

06/12/2014

Ustawa nie przejdzie, po prostu wiem...

branża

07/12/2014

Pewnie ze nie przejdzie bo bardzo dobrze zyje z tego sporo ludzi z rzadu słuzb i prokuratury wiec jak moze przejsc??

marko

09/12/2014

nawet jakby przeszła nic nie daje branży automatów o niskiej wygranej bo nowelizacja reguluje tylko urządzanie gier w bingo i loterii fantowych i jeszcze kasyn, najpierw przeczytajcie nowelizację a później recenzję eplay

Polak nie żyd

09/12/2014

Dokładnie bedzie narazie tak jak jest dopoki bedzie PO i PSL przy władzy bo oni doją mega kase z hazardu niby nielegalnego z dwoch najwiekszych firm na rynku zyja jak krolowie i nie bedzie zadnych nowelizacji bo tak nie placi sie zadnych podatkow i o to loto w naszym kraju wyludzenia vat ida w setkach milionow urzednicy skarbowi ci z kontroli vatu dorabiaja sie ogromnych fortun bo od kazdego zwrotu vat dostaja konkretny procent i tak jest w całej POolsce dlatego ciagle to jakies nowe afery o wyludzeniu vatu 20 80 200 mln zł a myslicie ze skad to tak sobie ot tak wyludził???przestancie jakby nie mial w urzedzie ludzi co podpisuja zwrot to mialby kontrole na drugi dzien i zero vatu do zwrotu!!!!! Powinni CBA zajac sie wlasnie urzednikami skarbowymi oni opławiaja sie w luksusie dopiero.. tylko oczywiscie sama gora z kontroli vatu naczelnicy i ksiegowy ksiegowa bo oni podpisuja wypłate,...vatu
E-PLAY.PL