[RELACJA] Konferencja WrB Eastern Europe

Targi i wydarzenia
Bartosz 04/11/2016

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2024

W dniu 03.11.2016 odbyła się w Warszawie konferencja organizowana przez znaną brytyjską firmę Clarion Events zajmującą się organizacją Targów (w tym ICE), eventów i sympozjów – pod nazwą WrB Eastern Europe.

Zaproszeni zostali na nią paneliści reprezentujący określone sektory branży hazardowej w Europie. Konferencja została podzielona na 6 niezależnych paneli, każdy z nich był oddzielną platformą służącą do prezentacji poglądów i doświadczeń branżowych.

Rozpoczęcie konferencji przypadło Pani Ewie Bakun z firmy Clarion Events – głównej moderatorce tego wydarzenia.

ref2
Ewa Bakun (Clarion Gaming)

Pierwsi paneliści zmierzyli się z trudnym tematem walki z szarą strefa w branży hazardu.
Francesco Rodano z Playtech, Maarten Haijer z EGBA, Roger Parkers z Betway, Agnieszka Terry reprezentująca European Comision oraz Valentina Dobre z rumuńskiej Romslot starali się wykazać zależności pomiędzy dobra legislacją a ograniczaniem szarej strefy. Przedstawiano różne rozwiązania innych krajów i omówiono pewne rozwiązania mogące zrealizować potrzeby budżetowe regulatorów.

Kolejny, najciekawszy z polskiego punktu widzenia panel, był prowadzony przez Andriusa Gabnys z kancelarii Gabnys Law Firm, zaś osobami na niego zaproszonymi byli: Adam Lamentowicz z Totolotka, Wojciech Szpil jako były CEO Totalizatora Sportowego oraz Maria Shmelova z kancelarii United Nations Law Compact.

lament
Adam Lamentowicz (Totolotek S.A.)
szpil
Wojciech Szpil (były CEO Totalizator Sportowy Sp. z o.o.)

Poruszane tu tematy oscylowały wokół sytuacji prawnej w naszym kraju. Opisywane były utrudnienia w warunkach działania firm prywatnych oraz monopolisty oraz brak chęci porozumienia lub kooperacji na płaszczyźnie przedsiębiorca – urzędnik. Profilowany był gracz z sektora loterie oraz zakłady bukmacherskie. Niestety zabrakło kogokolwiek z wiedzą o graczach na automatach lub w gry pokera, przez to panel był  ograniczony w prezentacji pełnego obszaru naszego hazardu.

 

 

ref

Po przerwie nastąpił kolejny panel, tym razem informujący o sytuacji rynku rumuńskiego. Poglądy na problem tego regionu przedstawiali: Odeta Nestor z rumuńskiego odpowiednika polskiego Ministerstwa Gier, Cosmina Simon z kancelarii Diculescu Kingston Petersen, Radu Balas z DLA Piper a moderował to spotkanie Dan Ilovici z Rombetu.

Poruszane tu problem miały na celu wykazanie pewnych płaszczyzn relacji pomiędzy regulatorem a przedstawicielami branży oraz wykazywało zrozumienie w podejściu do odpowiedzialnego stanowienia prawa przez rumuńskiego regulatora.

Kolejny panel dotyczący przyszłości bukmacherki w regionie wschodniej Europy prowadził Pan Tom Light z SBTech, poruszał problem braku odpowiednich regulacji prawnych w poszczególnych krajach oraz niebezpiecznych praktyk blokowania stron przez regulatora dla legalnie działające firmy posiadające koncesje na terenie UE.

W podobnym temacie i ocenie tego zjawiska prowadzony był kolejny panel reprezentowany przez Jeffrey Haas z Draft Kings oraz Beniamina Carlotti z Oulala.
Omówiono tu współpracę pomiędzy bukmacherami a przedstawicielami ministerstwa sportu danych krajów, oraz relacje sponsorskie.

Ostatnia prezentacja była prowadzona pod ogólną tematyką współpracy międzynarodowych marek branży hazardowej z lokalnymi władzami i graczami.
Wystąpili i swoje poglądy w tym temacie prezentowali Zarko Zuvela z chorwackiej Lutrii, Józef Skuben z słowackiej Izby (COA), oraz Sławomir Świtalski z Olympic.

sala

Omawiane tu tematy miały na celu wykazanie relacji pomiędzy graczami a operatorami, wskazanie sposobów budowania pozytywnego image kasyn oraz przedstawianie pełnej odpowiedzialności w prezentowaniu swoich ofert dla użytkowników.

Ogólne wrażenie po tej konferencji jest bardzo pozytywne, pokazane zostały problem i sposoby realizacji odpowiedzialnej gry wśród operatorów naziemnych oraz land-base, pokazane były sposoby zaspokojenia oczekiwań regulatorów poszczególnych państw UE.
Jak zwykle w podobnych zdarzeniach, na tej konferencji nie było nikogo reprezentującego sektor rządowy.

To już jest normą, że każda z prób wyjaśnienia i przedstawienia poglądów branżowych odbija się od ściany niechęci i arogancji urzędników państwowych. Konsekwencją jest źle uchwalone prawo, czego skutki są widoczne na ulicach Polski do dziś.

Może doczekamy się czasów, gdy regulator w postaci świadomych urzędników będą chcieli uczestniczyć w podobnych wydarzeniach w celu poszerzenia wiedzy i uniknięcia podejmowania błędnych decyzji w procesie legislacji.

Agenda wydarzenia.

Więcej szczegółów z wydarzenia już wkrótce na wrbriefing.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL