Ukraina uniemożliwia firmom hazardowym czerpanie korzyści z uproszczonego opodatkowania

Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 17/02/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził ustawę zakazującą firmom hazardowym korzystania z uproszczonego systemu podatkowego kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uchwalił ustawę uniemożliwiającą firmom hazardowym korzystanie z uproszczonego 2% systemu podatkowego wprowadzonego po rosyjskiej inwazji.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. ukraiński rząd przyjął ustawę, która umożliwiła ukraińskim przedsiębiorstwom przejście z dotychczasowego systemu podatkowego na bardziej uproszczony model podatkowy.

Zgodnie ze starym prawem podatki były płacone w następujący sposób: operatorzy gier hazardowych musieli płacić 18% podatek od dochodów z gier hazardowych brutto (GGR) lub 10% podatek obrotowy od przychodów uzyskanych z korzystania z automatów do gry oraz ogólny 18% podatek dochodowy od osób prawnych .

Operatorzy loterii musieli zapłacić 30% podatek GGR i ogólny 18% podatek dochodowy od osób prawnych.

Ponadto wygrane podlegały również 18% podatkowi dochodowemu od osób fizycznych i 1,5% podatkowi wojskowemu, który musiał być potrącany przez operatora gier hazardowych lub loterii jako agenta podatkowego.

W modelu uproszczonym wszystkie przedsiębiorstwa, w tym branża hazardowa, podlegały ujednoliconemu podatkowi w wysokości 2% ich obrotu.

Jednak ten nowy system nie został dobrze przyjęty i według ukraińskiego posła Jarosława Żeleznyaka operatorzy przeszli od płacenia 200 000 UAH (4500,62 GBP) dziennie do płacenia około 23 000 UAH dziennie.

Po uproszczeniu systemu podatkowego skorzystało z niego ośmiu operatorów, w tym 1XBet, któremu we wrześniu 2022 r. odebrano licencję na Ukrainie w wyniku śledztwa, które wykazało, że ma on stałe powiązania z Rosją.

Następnie w parlamencie Ukrainy odbyły się dyskusje na temat wykonalności systemu dla branży gier hazardowych, a następnie posłowie, w tym Zheleznyak, przedstawili ustawę 2713-d, która miała na celu wyłączenie branży gier hazardowych z zastosowania uproszczonego systemu podatkowego we wrześniu 2022 r.

Prezydent Zełenski podpisał tę ustawę 6 lutego 2023 r.

Ivan Kurochkin, partner w agencji 4H, przedstawił swoją opinię na temat aktualnej kwestii opodatkowania na Ukrainie.

Kurochkin powiedział EGR: „Z naszej perspektywy opodatkowanie branży gier hazardowych na Ukrainie jest jednym z wyzwań, którym należy się zająć, aby uczynić rynek bardziej atrakcyjnym dla międzynarodowych operatorów.

„Ustawa 2713-d, która miała na celu obniżenie stawek podatkowych, była przedmiotem dyskusji przez ostatnie dwa lata. Wydaje się jednak, że jego przyjęcie utknęło w martwym punkcie.

„To powiedziawszy, od dzisiaj kwestia opodatkowania działalności hazardowej i problemy wynikające z tej kwestii na Ukrainie nadal są przedmiotem dyskusji w ukraińskim parlamencie.

„W odpowiedzi na taką kwestię pod koniec 2022 roku utworzono specjalną parlamentarną komisję śledczą w celu zbadania potencjalnych naruszeń gospodarczych różnych biznesów (w tym branży hazardowej)” – dodał Kurochkin.

„Aby dodać do tego, niektórzy posłowie zwracają również uwagę na pewne kwestie związane z poborem podatków od branży hazardowej. Efektów ich pracy jeszcze nie widać.

„Pocieszające jest to, że rząd dostrzega wyzwania i problemy, przed którymi stoi branża hazardowa podczas wojny i nadal podejmuje czujne kroki w kierunku branży” – podsumował Kurochkin.

źródło: egr

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL